STRONA GŁÓWNA / O MUZEUM / DZIAŁY / SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE
Sztuka i Rzemiosło Artystyczne

W  Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego znajduje się około 16 500 sztuk zabytków. Dział należy do najzasobniejszych w gliwickim muzeum.

Do najważniejszych, wiodących kolekcji należą: odlewnictwo artystyczne  dawne i współczesne, w tym kolekcja XIX-wiecznych odlewów żeliwnych powstałych w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach; ceramika  polska (Ćmielów, Chodzież), ceramika śląska (Prószków, Glinica, Racibórz, Tułowice, Giesche, Bolesławiec, ceramika dawnych  i współczesnych wytwórni z terenów dzisiejszego Wałbrzycha), ceramika zachodnioeuropejska (XVII-XX w. – Miśnia, Wiedeń, Berlin, Wedgwood); kolekcja polskiej, srebrnej biżuterii  artystycznej, powstałej po 1945 roku, niezwykle cenna ze względu na unikatowe prace Janusza Bożka, Danuty Kobielskiej, Jacka Rochackiego, Kazimiery Szymańskiej, Olgierda Vetesco, Jadwigi, Jerzego Marcina i Tomasza Zaremskich oraz innych wybitnych złotników (kolekcja należy do największych w kraju). Działowi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego podlega merytorycznie ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO

Dział posiada również malarstwo, nowożytne zachodnioeuropejskie oraz śląskie – dawne i współczesne. Najstarszym obrazem powstałym w XV w. pochodzącym z pracowni Domenico Ghirlandaio jest prezentowana na wystawie stałej w Willi Caro „Alegoria Mądrości Bożej” (Sapientia Dei), namalowana  temperą na desce. Na tej samej wystawie eksponowane są również inne dzieła sztuki nowożytnej, takie jak np. „Portret chłopca ze szczygłem” Antona Möllera namalowany ok. 1586 r., portrety rodziny Van Cruft nieznanego autora z kręgu sztuki holenderskiej z 1620 r.
W zasobach działu znajdują się także dość liczne zbiory  grafiki nowożytnej i współczesnej od XVIII do XX w. Przeważa grafika niemiecka i włoska (G.B. Piranesi, F. Bartolozzi, D. Chodowiecki, J.E. Ridinger). Na uwagę zasługują również zbiory polskiej fotografii artystycznej, autorów związanych ze środowiskiem gliwickim znanym jako GTF – Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne  (Zofia Rydet, Władysław Dec, Aleksander Górski, Wiktor Hombek, Piotr Janik, Władysław Jasieński, Jerzy Lewczyński, Adam Sheybal, Stanisław Skoczeń, Michał Sowiński).

Ponadto dział kolekcjonuje: rzeźbę sakralną drewnianą (XVI-XX w.), dawne oraz współczesne szkłoartystyczne i użytkowe (XVII-XX w.), wyroby złotnicze wytwórni warszawskich z XIX w. (K.F. Malcz, J. Pogorzelski), śląskie wyroby cynowe (XVIII-XIX w.), meble  (XVIII-XIX w.). Mniej liczne, lecz unikatowe i cenne są zbiory tkanin, zegarów, kowalstwa, rzemiosła krajów Dalekiego Wschodu, judaica , elementy ubiorów i przedmioty luksusowe oraz codziennego użytku związane ze szlachtą, burżuazją i mieszczaństwem śląskim. (AK)

Powiązane wystawy

Słusznie słyną dziś Gliwice

Wystawa

Szkło artystyczne – klasyka polskiego wzornictwa

Wystawa

Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie. Malarstwo barokowe na Śląsku na nowo odkryte

Klejnoty i uczucia. Biżuteria dawna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Wystawa

Do widzenia rokoko…Polska ceramika użytkowa z lat 50. i 60. XX w.

„362…” Ceramika Bogdana Kosaka

Pracowita idylla

Omnium Sanctorum. Kościół i parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach

Fajanse z Delft. Kolekcja profesora Wojciecha Kowalskiego

Niech się plecie!

Grzebienie jak kwiaty

STFZ.EKO

Wystawa

DUCH AFRYKI kryje się pod maską

Artyści École de Paris

Rodzinny splendor – wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum

WARning

Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Wystawa

Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców

Wystawa

Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO

„Żyć ze sztuką”. Porcelana Rosenthal

Wystawa

Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.

Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek

Młoda Polska

Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku

Wystawa