STRONA GŁÓWNA / STANDARDY I POLITYKA OCHRONY MAŁOLETNICH

Standardy i Polityka Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum w Gliwicach

 



Preambuła


Jedno z głównych zadań instytucji, jaką jest muzeum, to edukacja, nierozerwalnie związana z kształtowaniem postaw pro-społecznych – patriotycznych i obywatelskich. W związku z tym zadaniem, jak również z tego powodu, że muzeum uznać należy za   „organizatora działalności związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich” – zgodnie z określeniem zawartym w artykule w art. 22 b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 560)) – Muzeum w Gliwicach, w trosce o dobro dzieci, uwzględniając ich potrzeby i podejmując działania w ich jak najlepszym interesie, wprowadza Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem (dalej jako „Standardy”) i na ich podstawie formułuje Politykę Ochrony Małoletnich.

Założenia przyjęte przy opracowywaniu  Standardów
 

- Muzeum w Gliwicach (dalej: „Muzeum”) prowadzi weryfikację osób zatrudnionych lub skierowanych do pracy z małoletnimi w ramach innego stosunku prawnego, w związku z czym w Muzeum nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dzieci ani też nie jest z takimi osobami prowadzona współpraca na jakiejkolwiek podstawie prawnej;

-        wszyscy pracownicy i osoby skierowane do pracy z dziećmi w ramach innego stosunku prawnego potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podjąć interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy;

-        postępowanie przeprowadzane w przypadku stwierdzenia podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego nie może naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa, zasady prywatności, a także powinno być przeprowadzone w sposób możliwie dla dziecka komfortowy, z empatią i delikatnością.

-        małoletni przebywając w Muzeum – czy to podczas zwiedzania wystaw (o ile przedstawione w ramach ekspozycji treści są rekomendowane dla osób małoletnich), czy korzystając z oferty wydarzeń dla nich przeznaczonych (bądź uczestnicząc w takich, w przypadku których nie ma przeciwskazań dla obecności małoletniego np. wykład skierowany do szerokiej publiczności) - zawsze znajdują się pod opieką uprawnionej do tego osoby – opiekuna prawnego bądź opiekunów w ramach grup zorganizowanych (nauczyciel, wychowawca).

-        w przypadku zajęć muzealnych dla grup zorganizowanych: szkolnych i pozaszkolnych opiekunowie grup są zobowiązani przez cały czas trwania zajęć muzealnych sprawować opiekę nad powierzoną im grupą, a także wspierać edukatora muzealnego w przypadku niewłaściwego zachowania małoletnich – np. przeszkadzanie, brak skupienia. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku oferty edukacyjnej dedykowanej rodzinom z dziećmi – opiekun prawny dziecka uczestniczy wspólnie z nim w zajęciach muzealnych i sprawuje nad nim bezpośrednią opiekę.

 
Uwzględniając powyższe założenia, niniejszy dokument określa Standardy, stanowiące zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich.

Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Muzeum w Gliwicach

STANDARD I

Muzeum opracowało, przyjęło i wdrożyło do realizacji Politykę Ochrony Małoletnich.


Polityka Ochrony Małoletnich określa:

a)      procedury reagowania na krzywdzenie

b)      zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni oraz małoletni – małoletni, w tym zachowania niedozwolone.

c)       zasady przeciwdziałania, rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka związane z krzywdzeniem małoletnich

d)      zasady ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w Internecie, w tym ochrony wizerunku i danych osobowych.

e)      zasady upowszechniania i ewaluacji Standardów.

Polityka jest opublikowana i promowana wśród personelu Muzeum w Gliwicach, dzieci uczestniczących w zajęciach oraz ich opiekunów.


STANDARD II

Muzeum stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu i angażuje swoich pracowników, stażystów i wolontariuszy w celu zapobiegania krzywdzeniu małoletnich.

 
STANDARD III

Muzeum wdrożyło i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie, komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. Każdemu pracownikowi Muzeum udostępnione są dane kontaktowe do lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich (Rozdział 3 Polityki Ochrony Małoletnich, Załącznik K).


STANDARD IV

Muzeum co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Standardów, konsultując się z personelem, a w uzasadnionych wypadkach – także z małoletnimi uczestnikami wydarzeń, opiekunami prawnymi dzieci, wychowawcami i nauczycielami. Jeżeli zajdzie taka potrzeba Muzeum  aktualizuje Standardy i opracowaną na ich kanwie Politykę Ochrony Małoletnich.

 

STANDARD V

Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w Muzeum w Gliwicach zostały opublikowane na stronie internetowej instytucji, zarówno w wersji pełnej, wraz z Polityką Ochrony Małoletnich, jak i skróconej, dla dzieci, są też dostępne do wglądu w postaci drukowanej we wszystkich Oddziałach Muzeum (Willa Caro, Zamek Piastowski, Radiostacja, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich). Wydrukowana wersja skrócona Standardów i Polityki Ochrony Małoletnich znajduje się w widocznym miejscu w salach edukacyjnych Muzeum i tych przestrzeniach poszczególnych Oddziałów Muzeum, które służą edukacji.
 

 

 

Zarządzenie dot. Standardów i Polityki Ochrony Małoletnich w Muzeum w Gliwicach:

TUTAJ.

Standardy i Polityka Ochrony Małoletnich w Muzeum w Gliwicach - wersja SKRÓCONA DLA DZIECI

Pobierz TUTAJ

Standardy i Polityka Ochrony Małoletnich w Muzeum w Gliwicach - wersja pełna

Pobierz TUTAJ

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej