Szanowni Państwo, informujemy, że w Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę oraz w Poniedziałek Wielkanocny – 20 kwietnia, 21 kwietnia oraz 22 kwietnia 2019 roku – wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne.

Historia Muzeum

Muzeum w Gliwicach to instytucja z ponad 100-letnią tradycją. Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesische Museum). Od 1945 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum w Gliwicach. Obecnie placówkę tworzą cztery oddziały: Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacja Gliwice, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oraz cztery działy główne: sztuka i rzemiosło artystyczne, archeologia, historia i etnografia. Swoje miejsce mają tu również specjalistyczna biblioteka oraz Czytelnia Sztuki.

Muzeum oprócz wystaw stałych proponuje liczne wystawy czasowe. Jest organizatorem wielu interesujących spotkań i wykładów, koncertów oraz różnorodnych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się także wydawaniem publikacji, głównie katalogów zbiorów i wystaw, wydawnictw tematycznych w ramach serii monograficznej i Rocznika Muzeum w Gliwicach.

Damian Recław