STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /PRACOWITA IDYLLA
/

Pracowita idylla
Pejzaż śląski w grafice i rysunku Ernsta Wilhelma Knippela i Carla Riedena w zbiorach Muzeum w Gliwicach

TERMIN 09 czerwca - 31 grudnia 2015
MIEJSCE Willa Caro

Ernst Wilhelm Knippel – jeden z najwybitniejszych reprezentantów Szkoły Kowarskiej, prekursor przedstawień śląskiego pejzażu industrialnego. Litografie i rysunki, które tworzył we współpracy z grafikiem Carlem Riedenem, składają się na barwną opowieść o Śląsku z połowy XIX stulecia, gdzie technika i przyroda pozostają w harmonii, gdzie trwa wiek niewinności, a rzeczywistość początku ery industrialnej jawi się jeszcze jako pracowita idylla.

Ernst Wilhelm Knippel (1811 – 1900) to twórca rodzimy, kojarzony ze Śląskiem, poza który nigdy nie wyjechał. Nie studiował w akademii, a wiedzę i warsztat zawdzięczał praktyce w pracowni Tittela, nestora Szkoły Kowarskiej. Spotkanie z Carlem Riedenem (1802-1852) przesądziło o powstaniu spółki graficzno-wydawniczej znanej później jako Rieden & Knippel z Kowar. Niedługo potem Knippel otrzymał zaproszenie od hrabiego Hohenlohe ze Sławięcic, właściciela wielu zakładów przemysłowych. Dzięki jego mecenatowi graficy ze spółki Rieden & Knippel rozpoczęli pracę nad wiernym, niemal dokumentacyjnym przedstawieniem rodzącego się na Śląsku przemysłu.

Muzeum w Gliwicach posiada dużą i znaczącą kolekcję dzieł autorstwa Ernsta Wilhelma Knippela i Carla Riedena, gromadzoną konsekwentnie od przeszło stu lat. Zbiór zawiera zarówno tak zwane produkty finalne, czyli oferowane ongiś do sprzedaży litografie tradycyjne, dwubarwne i kolorowane, jak też szkice czy rysunkowe notatki. Znaczna część prac to obrazy Gliwic i okolicznych miejscowości. Obydwaj artyści wielokrotnie przedstawiali Królewską Odlewnię Żelaza – najstarszą gliwicką hutę – jej klasycyzującą, oszczędną w detalach i monumentalną w formie bryłę zaprojektowaną przez Johannesa Friedricha Weddinga.

Choć główną pasją Knippela i Riedena była architektura wpisana w krajobraz, zwraca uwagę także precyzyjne oddanie typów ludzkich, należących do różnych sfer i warstw społecznych, mieszkańców miast, miasteczek i wsi, co samo w sobie stanowi ciekawe studium epoki. W swoich pracach obydwaj graficy dokonują apoteozy rzeczywistości: omijając dramaty, kontrowersje, przykre zdarzenia; przedstawiając sielankę z przemysłem w tle. Byli cierpliwymi obserwatorami, którzy pamięci przyszłych pokoleń pozostawili sentymentalną ikonografię śląskiego pejzażu.

Na wszystkich, którzy odwiedzą Willę Caro czekać będą reprodukcje wybranych litografii Knippela i Riedena. Przy zakupie biletu wstępu na wystawę jedną z nich otrzymamy bezpłatnie, koszt każdej z pozostałych to złotówka. Reprodukcje, po oprawieniu, będą mogły – zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem i zamiarem twórców - stać się ozdobą każdego, nie tylko śląskiego, domu.

Będzie można również zakupić limitowane, kolekcjonerskie kopie litografii Knippela i Riedena o wymiarach identycznych z oryginałami. Wykonała je artystka plastyk, Małgorzata Leszczewska Włodarska, techniką akwaforty i miękkiego werniksu - wersje czarnobiałe oraz wersje barwne, kolorowane akwarelą.

Kurator: Jolanta Wnuk
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej