STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WAKACJE Z MUZEALNYM E-BOOKIEM: „ROCZNIK MUZEUM W GLIWICACH” T. XXIV I XXV

Wakacje z muzealnym e-bookiem: „Rocznik Muzeum w Gliwicach” t. XXIV i XXV

TERMIN 29 czerwca - 06 lipca 2020
Tym razem w muzealnej bibliotece e-booków udostępniamy bezpłatnie kolejne tomy „Rocznika Muzeum w Gliwicach” – XXIV i XXV. Czytelnicy znajdą w nich wiele artykułów poświęconych nie tylko historii Gliwic i regionu, ale także o charakterze ponadlokalnym. Trzy z nich zostały poświęcone Wilhelmowi von Blandowskiemu – urodzonemu w 1822 roku obywatelowi Gliwic – odkrywcy, badaczowi i fotografowi, który dziesięć lat swego burzliwego życia spędził w Australii. Jeden z nich to tłumaczenie wystąpienia Thomasa A. Darragha, emerytowanego kuratora Muzeum Victorii i autora biografii Blandowskiego. Darragh wygłosił je w gliwickim Muzeum w 2013 roku, podczas otwarcia wystawy Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii. Prócz tego czeka na Państwa lektura tekstów o Bramie Białej (Bytomskiej) w Gliwicach, zapomnianym przemyśle wapienniczym,  kabaretach dawnego województwa katowickiego w okresie Polski Ludowej czy genealogii śląskiej linii rodu Ballestremów, którego protoplastą był pochodzący z Północnych Włoch Giovanni Baptisto Angelo Conte Ballestrero di Castelengo. Zapraszamy do lektury!

Zakupu e-booków można dokonać przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach – w „Naszej księgarni” – bądź kontaktując się mailowo (redakcja@muzeum.gliwice.pl).

BEZPŁATNY DOSTĘP: „Rocznik Muzeum w Gliwicach” t. XXIV (epub i mobi)

POBIERZ „Rocznik Muzeum w Gliwicach” t. XXIV (epub i mobi) TUTAJ

W tomie ukazały się:

Artykuły i rozprawy – Historia

Ks. Piotr Górecki, Cysterska parafia św. Marcina w stanicy w latach 1258-1810
Małgorzata Jarecka, Wiola księżna opolska – nietypowa kobieta średniowiecza
Jadwiga Jawor-Baranowska, Właściciele pałacu i dóbr rudzinieckich w latach 1556-1945
Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Rodowód śląskich Ballestremów
Piotr Siemko, Wapienniki – zapomniany przemysł na ziemi gliwickiej
Anna Kulczyk, Dawni dziejopisarze górnośląscy. Wybrane postacie
Joanna Oczko, Zgromadzenia zakonne w Sośnicowicach
Wiesław Jan Bąba, Akademicki Związek Morski w Gliwicach 1946-1949