STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NOWY TYDZIEŃ - NOWY E-BOOK!
/

Nowy tydzień - nowy e-book!

TERMIN 11-30 maja 2020

Już tradycyjnie na początku tygodnia zapraszamy do lektury kolejnej publikacji, którą Muzeum w Gliwicach udostępnia w postaci e-booka – na czas epidemii i nie tylko. Tym razem dla Czytelników wydawnictw Muzeum w Gliwicach przygotowaliśmy wybór pism ojca górnośląskiej historiografii księdza Johannesa Chrząszcza. To niezwykle interesujący zbiór teksów i refleksji będących świadectwem swoich czasów – od szkiców autobiograficznych przez klasyczne teksty monograficzne z dziejów Górnego Śląska po przyczynki etnograficzne czy pisma dewocyjne, których opracowania i tłumaczenia dokonał dr Sebastian Rosenbaum. „Wspomnienia przynoszące radość” i ubogacające człowieka pamięcią o przeszłości teraz będą dostępne także w formatach cyfrowych – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

 
Publikacja jest dostępna w formatach epub, mobi i pdf. Zakupu e-booków można dokonać przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach – w Naszej księgarni” – bądź kontaktując się mailowo (redakcja@muzeum.gliwice.pl). Czekają na Was:


„Ks. Johannes Chrząszcz. Meminisse iuvat. Wybór pism”, oprac. i tłum. S. Rosenbaum (epub i mobi)

Ksiądz dr Johannes Chrząszcz jest uważany – obok księdza Augustina Weltzla – za najwybitniejszego historyka Górnego Śląska przełomu XIX i XX w. To jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnej fazy górnośląskiej historiografii, mistrz historycznej refleksji nad regionem. Pozostawił po sobie ogromny dorobek pisany – kilkanaście tysięcy stron, głównie w języku niemieckim, ale także polskim. Opublikował około 200 artykułów, publikacji zwartych i broszur, głównie historycznych, ale też religijnych. Jest autorem monografii Białej, Krapkowic, Prudnika, Pyskowic i Toszka, historii licznych parafii i instytucji górnośląskich oraz popularnej historii Kościoła katolickiego na Śląsku. Przygotowywał monografię Gliwic, jednak nie zdążył jej ukończyć. Razem z Arthurem Schillerem założył Muzeum Górnośląskie w Gliwicach (1905/1906), którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Muzeum w Gliwicach. Utworzenie tej placówki dało początek muzealnictwu i badaniom dziedzictwa kulturowego w okręgu przemysłowym. Ksiądz Chrząszcz stworzył Górnośląskie Stowarzyszenie Historyczne z siedzibą w Opolu i jego organ – kwartalnik „Oberschlesische Heimat” (1904).


Publikacja zatytułowana jest „Meminisse iuvat” – „wspomnienie przynosi radość”. Tę frazę z „Przemian” Owidiusza przywoływał Chrząszcz w swoich tekstach, uważał bowiem, że pamięć i historiografia, refleksja nad przeszłością, to dary, jakimi ubogacony został człowiek. Dary fundamentalne dla jego tożsamości.

 

Koszt zakupu: 20 zł - przejdź do Naszej Księgarni TUTAJ

 

W "Naszej księgarni" znajdziecie również bezpłatne e-booki do pobrania!

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej