STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /E-BOOKI NA CZAS KWARANTANNY
/

E-booki na czas kwarantanny

TERMIN 20 kwietnia - 30 maja 2020
Od dziś w "Naszej księgarni" dostępne są muzealne e-booki – jak znalazł na czas kwarantanny, lecz nie tylko:) W pierwszej kolejności zaproponujemy naszym Czytelnikom dwa, cieszące się niezmienną popularnością tytuły: bestseller Bogusława Tracza „Gliwice. Biografia miasta” oraz „Dziewczę z Gliwic i inne opowieści o oblężeniu Gliwic w czasie wojny trzydziestoletniej” w wyborze i tłumaczeniu Krzysztofa Żarskiego i Sebastiana Rosenbauma. Niebawem kolejne wydawnictwa muzealne – zwłaszcza te, o których dostępność często jesteśmy pytani, a których nakłady są na wyczerpaniu. Dzięki formie elektronicznej będziemy mogli mieć je ze sobą niezależnie od okoliczności (i objętości książek) – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach i podkreśla, że wybrane muzealne publikacje będzie można pobierać bezpłatnie.
 
Już dzisiaj do Czytelników trafi pierwszy bezpłatny muzealny e-book - to "Dziewczę z Gliwic...". Staramy się, by z naszej strony można było niebawem pobrać bezpłatnie wszystkie tomy „Rocznika Muzeum w Gliwicach” i wszystkie części popularnej serii „Gliwice znane i nieznane” - mówi Grzegorz Krawczyk. 
 
 
 
Zapraszamy do lektury publikacji Muzeum w formatach epub i mobi. Zakupu i pobrania e-booków można dokonać przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach – w „Naszej księgarni” – bądź kontaktując się mailowo (redakcja@muzeum.gliwice.pl).

 

Czekają na Was:
 

„Gliwice. Biografia miasta” autorstwa Bogusława Tracza

Muzealny bestseller, wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za rok 2018

Wydana przez Muzeum w Gliwicach popularnonaukowa monografia „Gliwice. Biografia miasta” to licząca prawie sześćset stron publikacja, omawiająca historię Gliwic od pradziejów po wiek XXI, aż do 2018 roku. Dzieje Gliwic zostały zaprezentowane zgodnie z porządkiem chronologicznym, rozpoczynając od najstarszych śladów obecności człowieka w granicach współczesnego miasta i jego okolic, z uwzględnieniem uwarunkowań geograficzno-klimatycznych, mających wpływ zarówno na mezolityczne osadnictwo, jak i na industrializację oraz rozwój miasta w XIX i XX wieku. Należy podkreślić, że w miarę dostępności źródeł autor przybliża koloryt życia codziennego w mieście na wszystkich etapach jego rozwoju, od średniowiecza po czasy współczesne, a także mozaikę społeczno-kulturową Gliwic, w tym ich religijną specyfikę, omawia również kwestie podstawowe dla identyfikacji mieszkańców – pochodzenie nazwy czy herbu, biografie bohaterów lokalnego świata. Analizując dzieje Gliwic, Bogusław Tracz ukazuje ich znaczenie polityczne i gospodarcze na tle innych miast (nie tylko górnośląskich) i regionów, a także ich wzajemne relacje. W całokształcie narracji uwypukla się fakt, iż mimo bliskości ważnych ośrodków o pozornie zbliżonych „biografiach”, historia Gliwic stanowi unikalną wartość. Szczególną uwagę autor skierował na wiek XX, co stanowi niewątpliwy atut książki. Bogusław Tracz wyjaśnia procesy, którym podlegało miasto i jego mieszkańcy w czasach nam najbliższych, mających bezpośrednie przełożenie na współczesną rolę i znaczenie Gliwic, a także dalsze kierunki ich rozwoju.

„Gliwice. Biografia miasta” to książka będąca owocem wieloletnich badań Bogusława Tracza, inicjatorem jej powstania był dyrektor Muzeum w Gliwicach – Grzegorz Krawczyk. „Gliwice. Biografia miasta” jest przede wszystkim książką „do czytania”. Będąc zwięzłym kompendium dziejów miasta i regionu, posiada jednocześnie walor literacki, w tym sensie jaki przynależy on historiografii popularyzatorskiej i esejom historycznym.

 

„Dziewczę z Gliwic i inne opowieści o oblężeniu Gliwic w czasie wojny trzydziestoletniej” – wybór i tłumaczenie Krzysztof Żarski i Sebastian Rosenbaum

Trzy opowieści spod znaku płaszcza i szpady: cierpienia miłości, ojcowska tyrania i podstęp odrażającego zalotnika – a w tle oblężenie Gliwic podczas wojny trzydziestoletniej  i heroiczna śmierć bohaterki. Rozkwita w nich romans, jest obowiązkowy czarny charakter, a nam – czytającym – jak gliwickim pensjonarkom sprzed wieku – łza może zakręcić się w oku. Trzy powieści i jeden historyczny szkic, zamieszczone w tym tomie, powstały w latach 1832, 1911, 1927 i 1940. Powieści zdążyły do chwili obecnej mocno zwietrzeć, nigdy zresztą nie zaliczały się do pierwszej ligi literatury regionalnej; szkic nie do końca odpowiada obecnym wymogom stawianym przed artykułem naukowym. Czemu więc przypominamy i przekładamy na język polski te staroświeckie dziełka zapomnianych niemieckich autorów: Adolpha Hänischa, Hugo Gnielczyka-Eichhofa, Hermanna Ehrena i Oswalda Völkela? Odpowiedzią jest wspólny mianownik, łączący te tak bardzo różne prace: oblężenie Gliwic w dobie wojny trzydziestoletniej. Ten drobny epizod owej wojny, główny motyw prezentowanych tekstów, stał się z czasem bodaj najważniejszą gliwicką legendą, jak mało która opowieść wpisaną w pamięć kulturową społeczności miasta nad Kłodnicą.

 

Osobom, które nie posiadają czytników, proponujemy zainstalowanie bezpłatnego oprogramowania np. Calibre: https://calibre-ebook.com/download
 
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej