Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
/

Muzeum do czytania! „Rocznik Muzeum w Gliwicach” tom XXII i „Początki Politechniki Śląskiej” tom 1 i 2

TERMIN 08-14 czerwca 2020

Zapraszamy do lektury kolejnych publikacji, które Muzeum w Gliwicach udostępnia w postaci e-booków. Tym razem w roku obchodów 75-lecia Politechniki Śląskiej przypominamy od dawna niedostępną publikację Wiesława Bąby „Początki Politechniki Śląskiej”. Przybliża ona wiele faktów i źródeł związanych z okolicznościami założenia wyższej uczelni technicznej w Gliwicach. Tradycyjnie już zapraszamy również do bezpłatnej lektury kolejnego tomu „Rocznika Muzeum w Gliwicach” – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

 

Zakupu e-booków można dokonać przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach – w „Naszej księgarni” – bądź kontaktując się mailowo (redakcja@muzeum.gliwice.pl). Czekają na Was:

 

Wiesław Jan Bąba, „Początki Politechniki Śląskiej”, t. 1 i 2 (epub i mobi)

Wydana przez Muzeum w Gliwicach, obszerna dwutomowa publikacja była pierwszym tak pełnym i szczegółowym opracowaniem początkowych dziejów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Politechnika Śląska w Gliwicach odegrała ważną rolę w historii powojennych Gliwic jak i całego Górnego Śląska. Na jej temat powstało wiele interesujących monografii odtwarzających w różny sposób jej dzieje. Monografie te traktują zarówno o dziejach uczelni jako całości lub tylko są historią poszczególnych wydziałów. Natomiast temat początków uczelni nie był jednak do tej pory dokładnie opracowany. (…) praca Wiesława Jana Bąby: „Początki Politechniki Śląskiej” zapełnia tę lukę i jest pod tym względem pionierska. Jest (…) interesująca i bardzo dobrze udokumentowana, co pozwala dokładnie prześledzić starania o wyższą uczelnię techniczną w województwie śląskim w latach 1922-1939 (…) – z recenzji prof. UŚ. dr. hab. Zygmunta Woźniczki.

Koszt zakupu: 35 zł - przejdź do Naszej Księgarni

Osobom, które nie posiadają czytników, proponujemy zainstalowanie bezpłatnego oprogramowania np. Calibre: https://calibre-ebook.com/download

BEZPŁATNY DOSTĘP: „Rocznik Muzeum w Gliwicach” tom XXII (epub i mobi)

Pobierz z Naszej Księgarni - TUTAJ


Artykuły i rozprawy – Historia

Jadwiga Jawor- Baranowska, Kościół Parafialny pw. św. Michała Archanioła

Michalina Dymek, Funkcjonowanie rodziny gliwickiej na podstawie ksiąg parafii pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach w latach 1656-1790

Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Rodowód Wrochemów

Joanna Oczko, Żydzi w Sośnicowicach

Małgorzata Kaganiec, Lokale gliwickie do 1945 roku

Mirosław Sikora, Przemysł Gliwic i Łabęd w niemieckiej produkcji zbrojeniowej 1939-1944

Andrzej Szczypka, Młodzieżowe organizacje niepodległościowe na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945–1956(zarys problematyki)

Bartosz Pieszka, Śląski Jazz Club – półwiecze najstarszego jazzowego w Polsce

Alicja Badetko, Mikrowentyl. Klubowe życie studentów w Gliwicach i Katowicach w okresie 1969-1981

Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Harcerstwo gliwickie w latach 1973-1989

Artykuły i rozprawy – Sztuka

Piotr Siemko, Najstarsza panorama Toszka

Materiały

Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Gliwickie harcerstwo w oczach służby bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych XX wieku (wybrane źródła)

Aleksandra Dudek, Gliwicki pomnik Chopina i okoliczności jego powstania

Aleksandra Piotrowska, Gliwice. Bibliografia podmiotowa za lata 1945-2009

Stanisław Duźniak, Identyfikacja grobów pięciu księży (pochowanych na cmentarzu centralnym w Gliwicach – w latach 1925-1930)

Radosław Zdaniewicz, Wczesnośredniowieczna ceramika naczyniowa z badań Zamku w Toszku

Radosław Zdaniewicz, Żelazny topór z Gliwic-Czechowic ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Nekrologi

Aleksandra Dudek, Wspomnienie o Robercie Mikule (28 V 1922 – 21 X 2009)

Małgorzata Nieroda, Michał Sowiński – życie i twórczość. Wspomnienie

 

Osobom, które nie posiadają czytników, proponujemy zainstalowanie bezpłatnego oprogramowania np. Calibre: https://calibre-ebook.com/download