STRONA GŁÓWNA / KALENDARZ WYDARZEŃ /„ODRZUCENI PRZEZ SPOŁECZEŃSTWO…” I TOM XXI „ROCZNIKA” - NOWE EBOOKI CZEKAJĄ!
Szanowni Państwo, informujemy, że od 6 do 8 sierpnia Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie nieczynne - w tych dniach zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice.*** 9 sierpnia wstęp do Radiostacji Gliwice będzie bezpłatny. W tym dniu z przyczyn technicznych w Radiostacji nie będzie można dokonać zakupu wydawnictw i pamiątek - zapraszamy w tym celu do innych oddziałów Muzeum w Gliwicach.*** 12 sierpnia wystawa "Oazy wolności" w Ruinach Teatru Victoria będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30). Za utrudnienia przepraszamy. *** Uwaga! W sobotę, 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne. 15 sierpnia również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Turystycznej będą nieczynne. *** Dodatkowo, w niedzielę, 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego. *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
/

„Odrzuceni przez społeczeństwo…” i tom XXI „Rocznika” - nowe ebooki czekają!

TERMIN 25-31 maja 2020
Zapraszamy do lektury kolejnych publikacji, które Muzeum w Gliwicach udostępnia w postaci e-booków – na czas epidemii i nie tylko. Tym razem odkrywamy tajemnice gliwickich wykopalisk: znaleziska tzw. cmentarza dla osób odrzuconych. To niezwykłe, chociaż rzadko omawiane w literaturze, zjawisko kultury funeralnej przybliżone zostało w publikacji „Odrzuceni przez społeczeństwo. Cmentarz z końca XV/1. połowy XVI wieku odkryty przy ul. Dworcowej w Gliwicach”. W kolejnym, bezpłatnie udostępnionym tomie „Rocznika Muzeum w Gliwicach” przypominamy z kolei twórczość gliwickich pisarzy i poetów, m.in. Juliana Kornhausera czy Piotra Lachmanna – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.


Publikacje są dostępne w formatach epub, mobi i pdf. Zakupu e-booków będzie można dokonać przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach – w „Naszej księgarni” – bądź kontaktując się mailowo (redakcja@muzeum.gliwice.pl). Czekają na Was:
 
Jacek Pierzak, Łukasz Obtułowicz, Henryk Głąb, Jarosław Wróbel, „Odrzuceni przez społeczeństwo. Cmentarz z końca XV/1. połowy XVI wieku odkryty przy ul. Dworcowej w Gliwicach” (epub i mobi)

Koszt: 30 zł do zakupienia jako e-book: TUTAJ

Przypadkowe znalezisko dokonane w 2011 r. podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej, było dużym zaskoczeniem dla wszystkich zajmujących się problematyką dawnych Gliwic. Brak wzmianek w źródłach historycznych, brak lokalizacji przy kościele bądź kapliczce sugerowały, że odsłonięta nekropolia będzie czymś niezwykłym. Potwierdziły to pierwsze informacje dotyczące nietypowego rytu pogrzebowego, które wskazywały, że mamy do czynienia z tzw. cmentarzem dla osób odrzuconych, wyklętych ze swoich społeczności. To jedno z najciekawszych i zarazem najbardziej nieoczekiwanych znalezisk archeologicznych ostatnich lat. Przybliża je wydana przez Muzeum w Gliwicach w serii monograficznej  książka Odrzuceni przez społeczeństwo. Cmentarz z końca XV/ 1. połowy XVI wieku odkryty przy ul. Dworcowej w Gliwicach. Publikacja autorstwa Jacka Pierzaka, Łukasza Obtułowicza, Henryka Głąba i Jarosława Wróbla pozwala poznać niezwykle rzadko obserwowany aspekt kultury funeralnej  późnego średniowiecza i  czasów wczesnonowożytnych. Co warte podkreślenia przedstawione wyniki badań archeologicznych i antropologicznych przeprowadzonych w 2013 r. wraz z obszernym komentarzem są jednym z nielicznych opracowań tego tematu dostępnych w naszej literaturze. 

 BEZPŁATNY DOSTĘP:

„Rocznik Muzeum w Gliwicach”, tom XXI (epub i mobi)


 Do pobrania: TUTAJ

Specjalne wydanie Rocznika Muzeum w Gliwicach poświęcono pisarzom i poetom, których losy związane były lub są z Gliwicami. W tomie ukazały się:

Artykuły i rozprawy


Barbara Skubella-Klimczyk, Obraz Gliwic w literaturze
Przemysław Nadolski, Związki Josefa von Eichendorffa z Toszkiem i ziemią gliwicką
Eugeniusz Klin, Rola gliwickiego gimnazjum dla literackiej edukacji Norberta Bonczyka
Jacek Schmidt, Niemieccy pisarze związani z Gliwicami w XIX i w pierwszej połowie XX wieku (wybrane biografie)
Katarzyna Tułać, Literacki obraz krajobrazu lat dzieciństwa Horsta Bienka. Wspomnienie o Gliwicach
Marcin Wiatr, Rzecz o ludzkiej granicy. Horsta Bienka penetracje po zakamarkach duszy
Rajmund Müller, Górnośląski Heimat i język polski w utworze Horsta Bienka „Pierwsza polka”
Dominika Mackiewicz-Tlałka, Wolfgang Bittner – zarys życia i twórczości
Estera Jasita, „Wszystko rozpoznałem… po 45 latach” – Wolfgang Bittner powraca do swoich gliwickich korzeni
Rajmund Müller, Literackie granice Wolfganga Bittnera
Dawid Smolorz, Historyczne fakty i fikcje jako tło powieści Janoscha „Holonek czyli dobry Pan Bóg z gliny”
Ewa Wąchocka, W laboratorium form. Gliwicka dramaturgia Różewicza
Stefan Listosz, Gliwickie lata Różewicza
Paweł Ciepliński, „Sam w pustym mieście” – Tadeusza Różewicza przezwyciężanie śmierci Matki i Poezji
Małgorzata Lichecka, Współczesne środowisko literackie w Gliwicach, czyli zapis spraw prywatnych
Anna Strzeszewska, Tadeusz Różewicz – honorowy obywatel Gliwic
Zostaje Poezja. Laudacja wygłoszona przez radnego Aleksandra Chłopka na sesji Rady Miejskiej w Gliwicach 5.10.1995, z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gliwice Tadeuszowi Różewiczowi
Marian Grześczak, Dramat pamięci unaocznionej. Rzecz o sztuce Piotra Lachmanna
Alicja Badetko, Ważniejsze zjawiska kabaretowe w Gliwicach w latach 1958-1983
Jacek Mikołajczyk, Poznańsko-gliwickie potyczki z musicalem. „My Fair Lady” Fredericka Loewego, „Człowiek z La Manchy” Mitcha Leigha – pierwsze amerykańskie musicale na scenach polskich teatrów operetkowych
Weronika Jaglarz, Z dziejów gliwickich kin (1907-1945)
Urszula Biel, Filmowy wizerunek Gliwic

 
Wywiady z pisarzami

Praca twórcza nie jest dostatecznie honorowana. Rozmowa z pisarzem Wolfgangiem Bittnerem
„Ciągły moment wyczekiwania”. Rozmowa z Julianem Kornhauserem

 Wybór dzieł

Julian Kornhauser, Niepewność (fragment powieści)
Piotr Lachmann, Hamlet gliwicki, próba albo dotyk przez szybę (fragment)
Wolfgang Bittner, Przesłanie Śląskie. Wspomnienie
Współczesne środowisko literackie w Gliwicach, czyli zapis spraw prywatnych (wybór utworów)

Recenzje wydawnicze

Wybrane opisy wydawnicze i recenzje prasowe na temat twórczości Wolfganga Bittnera opublikowane w Niemczech