Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
/

E-booki na wakacje

TERMIN 15-21 czerwca 2020
Przygotowując wakacyjny zestaw lektur na czytnik, pamiętajmy o bogactwie propozycji, które czekają w księgarni Muzeum w Gliwicach – zachęca dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk. Pula e-booków powiększa się z każdym tygodniem i pozwala sięgnąć do tytułów, które od dawna nie były dostępne. Tym razem polecam uwadze Czytelników kolejne tomy „Serii monograficznej” i „Rocznika Muzeum w Gliwicach”.  W formie cyfrowej powraca publikacja Elżbiety Borkowskiej „Rola Wielkopolan w życiu narodowym Górnego Śląska w końcu XIX i na początku XX wieku”, a także XXIII tom „Rocznika Muzeum w Gliwicach”.


Zakupu e-booków można dokonać przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach – w Naszej księgarni” – bądź kontaktując się mailowo (redakcja@muzeum.gliwice.pl).

Czekają na Was:

Elżbieta Henryka Borkowska, „Rola Wielkopolan w życiu narodowym Górnego Śląska w końcu XIX i na początku XX wieku. Zarys problematyki” (epub i mobi)

Opracowanie jest owocem wieloletnich dociekań i skrupulatnych badań autorki, na temat polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku w II połowie XIX i na początku XX wieku. Obszerna praca, która dodatkowo wzbogacona została licznym i trudno dostępnym materiałem ilustracyjnym, pozwala w dużym stopniu poznać i zrozumieć zagadnienie jakim jest działalność na Górnym Śląsku ludności przybyłej z Wielkopolski.

Udział Wielkopolan w ruchu narodowym Górnego Śląska, przejawiający się w procesie polskiego uświadomienia narodowego Ślązaków, przybierał różne formy: począwszy od stworzenia źródeł finansowania dla polskiej przedsiębiorczości i życia społeczno-narodowego, poprzez działalność uświadamiającą, polegającą na wydawaniu licznych polskich organów prasowych, organizację życia politycznego w ramach państwowości niemieckiej, aż po działania edukacyjne i sportowe, których wynikiem było powstanie licznych polskich bibliotek i towarzystw sportowych.

 

Koszt zakupu: 15 zł - przejdź do Naszej Księgarni

Osobom, które nie posiadają czytników, proponujemy zainstalowanie bezpłatnego oprogramowania np. Calibre: https://calibre-ebook.com/download

 

BEZPŁATNY DOSTĘP:

„Rocznik Muzeum w Gliwicach” t. XXIII (epub i mobi)

Pobierz z Naszej Księgarni - TUTAJ

W tomie ukazały się:

Artykuły i rozprawy – Historia

Jadwiga Jawor-Baranowska, Kościół Parafialny pw. św. Michała Archanioła

Michalina Dymek, Funkcjonowanie rodziny gliwickiej na podstawie ksiąg parafii  pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach w latach 1656-1790

Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Rodowód Wrochemów

Joanna Oczko, Żydzi  w Sośnicowicach

Małgorzata Kaganiec, Lokale gliwickie do 1945 roku

Mirosław Sikora, Przemysł Gliwic i Łabęd w niemieckiej produkcji zbrojeniowej 1939-1944

Andrzej Szczypka, Młodzieżowe organizacje niepodległościowe na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945–1956 (zarys problematyki)

Bartosz Pieszka, Śląski Jazz Club – półwiecze najstarszego jazzowego w Polsce

Alicja Badetko, Mikrowentyl. Klubowe życie studentów w Gliwicach i Katowicach w okresie 1969-1981

Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Harcerstwo gliwickie w latach 1973-1989

Artykuły i rozprawy – Sztuka

Piotr Siemko, Najstarsza panorama Toszka

Materiały

Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Gliwickie harcerstwo w oczach służby bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych XX wieku (wybrane źródła)

Aleksandra Dudek, Gliwicki pomnik Chopina i okoliczności jego powstania

Aleksandra Piotrowska, Gliwice. Bibliografia podmiotowa za lata 1945-2009

Stanisław Duźniak, Identyfikacja grobów pięciu księży (pochowanych na cmentarzu centralnym w Gliwicach – w latach 1925-1930)

Radosław Zdaniewicz, Wczesnośredniowieczna ceramika naczyniowa z badań Zamku w Toszku

Radosław Zdaniewicz, Żelazny topór z Gliwic-Czechowic ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Nekrologi

Aleksandra Dudek, Wspomnienie o Robercie Mikule (28 V 1922 – 21 X 2009)

Małgorzata Nieroda, Michał Sowiński – życie i twórczość. Wspomnienie