Muzeum w Gliwicach

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

STRONA GŁÓWNA /DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH
Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
DZISIAJ JEST
Środa, 01 lutego
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek: nieczynny
Wtorek: 10:00 - 16:00
Środa: 10:00 - 16:00
Czwartek: 10:00 - 16:00
Piątek: 10:00 - 16:00
Sobota: 11:00 - 17:00
Niedziela: 10:00 - 15:00
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: Sobota: Niedziela:
nieczynny 10:00 - 16:00 10:00 - 16:00 10:00 - 16:00 10:00 - 16:00 11:00 - 17:00 10:00 - 15:00

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Misją Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach, jest badanie i upamiętnianie historii Żydów na Górnym Śląsku. Dom Pamięci jest także przestrzenią dialogu między kulturami, religiami oraz narodami, miejscem spotkań oraz prowadzenia debat o historii i jej wpływie na teraźniejszość. To miejsce wymiany myśli, nieskrępowanej dyskusji i odkrywania nowego poprzez obcowanie z wielowiekowym dziedzictwem.


W Domu Pamięci czeka na gości jedyna w regionie, stała wystawa „Żydzi na Górnym Śląsku”, ukazująca dzieje, znaczenie i wkład społeczności żydowskiej w rozwój Górnego Śląska od średniowiecza do współczesności. Wystawę uzupełnia bogata oferta edukacyjna adresowana zarówno do młodzieży szkolnej, jak i dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Dom Pamięci jest domem otwartym.


Myśląc o Domu Pamięci Żydów Górnośląskich nie można zapominać o pierwotnej funkcji jaką niegdyś pełnił budynek dzisiejszego muzeum. Był to żydowski dom przedpogrzebowy wzniesiony przy żydowskim cmentarzu. Jest miejscem zadumy o życiu i śmieci, o przemijaniu i odradzaniu, o pamięci i zapominaniu.

Historia obiektu

Budynek został wzniesiony jako dom przedpogrzebowy przy nowym cmentarzu żydowskim, powstałym w latach 1902–1903. Zaprojektował go Max Fleischer, słynny wiedeński architekt, zgodnie z wytycznymi religijnymi dla miejsca, gdzie przygotowywano zmarłego do ostatniej drogi. Wykonawcą była firma budowlana Juliusa Scheera z Gliwic. Otwarcie cmentarza wraz z domem przedpogrzebowym odbyło się 15 listopada 1903 r.
Dom przedpogrzebowy składał się z trzech głównych części: centralnej – reprezentacyjnej sali modlitewnej z wyjściem bezpośrednio na cmentarz, kostnicy – gdzie przygotowywano zmarłego do pochówku zgodnie z przepisami religii żydowskiej, oraz mieszkania stróża.

 

Do II wojny światowej zarówno cmentarz, jak i obiekt pełniły swoją pierwotną funkcję. Podczas wojny budynek był magazynem wojskowym, nie uległ jednak zniszczeniu. Po 1945 r. cmentarz i dom przedpogrzebowy użytkowała powojenna Gmina Żydowska, działająca w Gliwicach, w części bocznej zaś znajdowało się mieszkanie dozorcy. Z czasem z domu przestano korzystać i zaczął on popadać w ruinę.
W 2003 r. został wpisany do rejestru zabytków, a w 2007 r. Gmina Żydowska przekazała go Miastu Gliwice. W 2012 r. prezydent miasta podjął decyzję o odrestaurowaniu dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego i przekształceniu go w oddział Muzeum w Gliwicach, któremu nadano nazwę Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Rewitalizację zabytkowego obiektu sfinansowano w całości z budżetu Miasta Gliwice.

 

Wirtualny spacer

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej