STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIRTUALNYCH WYSTAW WIELE… - WEBINARIUM DLA SENIORÓW
Uwaga! Do 16 sierpnia br. Oddział Odlewnictwa Artystycznego będzie nieczynny dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy! Szanowni Państwo - od 4 maja wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są już dostępne dla zwiedzających - prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
/

Wirtualnych wystaw wiele… - webinarium dla Seniorów

TERMIN wtorek, 27 października 2020
godz. 11.00 i 14.00
Seniorze! Zostań w domu i weź udział w warsztatach  on-line! Stwórz swoją własną muzealną wystawę! Zaaranżuj wirtualne wnętrza zabytkami Muzeum w Gliwicach – 2D i 3D i zabierz na zwiedzanie swoje wnuki nie wychodząc z domu! Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…” to unikalna propozycja służąca edukacji oraz upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, która powstała również z myślą o Seniorach! We wtorek, 27 października zapraszamy Seniorów na specjalnie dla nich przygotowane webinarium, czyli spotkanie on-line na platformie ZOOM, podczas którego przybliżymy zasady działania podstrony „Twoja wirtualna wystawa”, która od piątku, 23 października dostępna będzie na stronie www.muzeum.gliwice.pl.
 
Udział w webinarium jest bezpłatny, zapisy pod numerem telefonu 783 560 006 – aby wziąć w nim udział konieczne jest posiadanie dostępu do Internetu oraz komputera stacjonarnego, bądź laptopa, bądź tabletu bądź telefonu. Konieczne będzie podanie adresu email.
 

ZOBACZ - krótki film przybliżający cele projektu „Wirtualnych wystaw wiele…” i funkcjonowanie podstrony "Twoja wirtualna wystawa".

 

Pod linkiem TUTAJ udostępnimy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM. 

Uwaga! By uczestniczyć w muzealnych warsztatach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, wystarczy kliknąć na link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się na warsztaty.Uczestnictwo w warsztatach muzealnych na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

 

Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…” zrealizowany został dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.
 
Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski. 

Projekt "Wirtualnych wystaw wiele..." miał na celu rozbudowanie strony WWW Muzeum i przekształcenie jej w interaktywną platformę umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji. W ramach projektu powstała nowa podstrona: „Twoja wirtualna wystawa”, w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych: (a) „Archeologia powiatu gliwickiego”, (b) „Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”, (c) „Królewska Odlewnia Żelaza”, (d) „Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”, (e) „Gliwicka fotografia”, (f) „Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Do każdego modułu przyporządkowany jest zbiór wyselekcjonowanych i ujętych w podkategorie zabytków, który można powiększać bez ograniczeń. Aranżacja sal ekspozycyjnych przebiega na podobieństwo dekorowania wnętrz – obok wyboru zabytków możliwy będzie wybór kolorów ścian, tapet, wybór akcesoriów takich jak ramy do obrazów, stojaki pod eksponaty, kotary, donice z kwiatami. Dużą atrakcją będzie też możliwość dopełniania przez użytkowników modułów wystawowych własnymi materiałami takimi jak zdjęcia, rysunki, teksty etc.

Projekt powstał z myślą o prowadzeniu atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line z wykorzystaniem zasobów cyfrowych Muzeum. Ma pozwolić szerokiej grupie odbiorców (tak indywidualnych, jak i grup szkolnych i in.) – nie tylko biernie korzystać z zasobów cyfrowych, ale też twórczo je przetwarzać, co przyczyni się do redystrybucji dóbr kultury. Wystawy oczywiście każdy może aranżować indywidualnie, o dowolnej porze, ale oprócz tego będziemy organizować warsztaty on-line na platformie ZOOM, prowadzone przez muzealnych edukatorów, w trakcie których będziemy nie tylko aranżować ekspozycje, ale przede wszystkim przybliżać zbiory Muzeum w Gliwicach dedykowane określonej wystawie i właściwy im kontekst historyczny i kulturowy. Przygotowaliśmy także osobne webinaria dla nauczycieli, by mogli oni zapoznać się z możliwościami edukacyjnymi, jakie daje muzealna podstrona.  Nie zapominamy także o seniorach - specjalnie dla nich odbędą się webinaria, które pozwolą im zaznajomić się z nawigowaniem po wirtualnych salach wystawienniczych i tworzyć ekspozycje w ramach podstrony „Twoja wirtualna wystawa”. Teraz dziadkowie będą mogli zabrać swoje wnuki do wirtualnego Muzeum na zaprojektowaną przez siebie wystawę i opowiedzieć im o dziejach miasta, które mogą też stać się tłem dla opowieści o historii rodziny. W dalszej przyszłości – zaprosimy Państwa na  wirtualne oprowadzania po wirtualnych wystawach zaaranżowanych przez naszych kustoszy. Z wirtualnym zapleczem żaden lockdown nam nie straszny. Niewątpliwie podstrona „Twoja wirtualna wystawa” ułatwi także dostęp do oferty edukacyjnej Muzeum i jego zasobów cyfrowych tym, którzy ze względu na niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w prowadzonych przez nas zajęciach w salach edukacyjnych. Projekt ma również na celu aktywizację odbiorców w przestrzeni on-line i wspieranie rozwój ich kompetencji cyfrowych czy aktywności twórczej – wyjaśnia Ewa Chudyba, autorka projektu.

Celem projektu „Wirtualnych wystaw wiele” jest też wzmacnianie – z pomocą narzędzi cyfrowych – więzi lokalnej społeczności i poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe. Użytkownicy podstrony „Twoja wirtualna wystawa” będą to dziedzictwo nie tylko poznawać, ale uczestniczyć w jego wzbogacaniu i upowszechnianiu – np. aranżując ekspozycje i dopełniając je własnymi materiałami. Istnieje także możliwość włączenia dodanych przez użytkowników materiałów (za ich zgodą) do wirtualnych magazynów wystawy – tak, by inni wirtualni kuratorzy również mogli z nich korzystać. Podstrona „Twoja wirtualna wystawa” da także możliwość zapisywania i udostępniania zaprojektowanych przez użytkowników wystaw np. na ich profilach w mediach społecznościowych, co przyczyni się do upowszechniania informacji o zbiorach Muzeum w Gliwicach, historii miasta i regionu.

 

 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej