STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY ON-LINE „TWOJA WIRTUALNA WYSTAWA - WPROWADZENIE” DLA GRUP SZKOLNYCH - NA PLATFORMIE ZOOM
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 31 stycznia 2021. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!
/

Warsztaty on-line „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla grup szkolnych - na platformie ZOOM

TERMIN 28-30 października 2020
godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Nauczycielu! Zabierz uczniów na wizytę w wirtualnym Muzeum i zwiedzaj z nimi wystawę,
na której sam dobierzesz eksponaty tak, aby dopełniały omawiany przez Ciebie temat lekcji!

Aranżuj wystawy wspólnie z uczniami,
poznawaj historię Gliwic, Górnego Śląska i Polski
oraz zbiory zgromadzone w Muzeum w Gliwicach!

Upowszechniaj dziedzictwo kulturowe i wzbogacaj je o własne materiały!

Od 23 października zapraszamy do wirtualnego świata Muzeum w Gliwicach. W ramach nowej podstrony "Twoja wirtualna wystawa" czekają na Państwa sale wystawiennicze i nasze zbiory w postaci cyfrowej: zdigitalizowane jako wysokiej jakości fotografie bądź jako trójwymiarowe skany obiektów (3D), a do tego – moc materiałów edukacyjnych. Dodatkowo program pozwala się twórczo  realizować jego użytkownikom, ponieważ daje możliwość dodawania do ekspozycji własnych materiałów, takich jak zdjęcia, rysunki czy teksty. Zaprojektowanymi wystawami będzie się można podzielić chociażby na szkolnym FB, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się nam zrealizować w świecie rzeczywistym, układ wirtualnych sal odtwarza bowiem pomieszczenia wystawiennicze Muzeum w Gliwicach.

Od środy, 28 października, rozpoczynamy zajęcia on-line na platformie ZOOM dla grup szkolnych, podczas których będziemy przybliżać uczniom możliwości, jakie daje podstrona "Twoja wirtualna wystawa" i zabytki, zgromadzone w naszych wirtualnych magazynach. Udział w warsztatach on-line jest bezpłatny. Zajęcia odbywać się będą w godzinach 09.00, 10.30 i 12.00. Zapisy pod nr telefonu 783 560 006 trwają! 

Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…” zrealizowany został dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski.

 

ZOBACZ - krótki film przybliżający cele projektu „Wirtualnych wystaw wiele…” i funkcjonowanie podstrony "Twoja wirtualna wystawa".

 

Projekt powstał z myślą o prowadzeniu atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line z wykorzystaniem zasobów cyfrowych Muzeum. Ma pozwolić szerokiej grupie odbiorców (tak indywidualnych, jak i grup szkolnych i in.) – nie tylko biernie korzystać z zasobów cyfrowych, ale też twórczo je przetwarzać, co przyczyni się do redystrybucji dóbr kultury. Wystawy oczywiście każdy może aranżować indywidualnie, o dowolnej porze, ale oprócz tego będziemy organizować warsztaty on-line na platformie ZOOM, prowadzone przez muzealnych edukatorów, w trakcie których będziemy nie tylko projektować wystawy, ale przede wszystkim przybliżać zbiory Muzeum w Gliwicach, związane z określonym tematem, a także właściwy im kontekst historyczny i kulturowy. Pierwsze warsztaty w sobotę – 24 października. Z kolei w poniedziałek 26 października po południu odbędą się webinaria dla nauczycieli, by mogli oni zapoznać się z możliwościami edukacyjnymi, jakie daje muzealna podstrona. Zajęcia on-line dla szkół rozpoczynamy od środy, 28 października. Nie zapominamy także o seniorach. Specjalnie dla nich we wtorek, 27 października, odbędą się webinaria, które pozwolą im zaznajomić się z nawigowaniem po wirtualnych salach wystawienniczych i tworzyć ekspozycje w ramach podstrony „Twoja wirtualna wystawa”. Teraz dziadkowie będą mogli zabrać swoje wnuki do wirtualnego Muzeum na zaprojektowaną przez siebie wystawę i opowiedzieć im o dziejach miasta, które mogą też stać się tłem dla opowieści o historii rodziny. W dalszej przyszłości – zapewne zaprosimy Państwa na wirtualne oprowadzania po wirtualnych wystawach zaaranżowanych przez naszych kustoszy. Z wirtualnym zapleczem żaden lockdown nam nie straszny. Niewątpliwie podstrona „Twoja wirtualna wystawa” ułatwi także dostęp do oferty edukacyjnej Muzeum i jego zasobów cyfrowych tym, którzy ze względu na niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w prowadzonych przez nas zajęciach w salach edukacyjnych – wyjaśnia Ewa Chudyba, autorka projektu, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.


Projekt "Wirtualnych wystaw wiele..." miał na celu rozbudowanie strony WWW Muzeum i przekształcenie jej w interaktywną platformę umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji. W ramach projektu powstała nowa podstrona: „Twoja wirtualna wystawa”, w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych: (a) „Archeologia powiatu gliwickiego”, (b) „Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”, (c) „Królewska Odlewnia Żelaza”, (d) „Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”, (e) „Gliwicka fotografia”, (f) „Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Do każdego modułu przyporządkowany jest zbiór wyselekcjonowanych i ujętych w podkategorie zabytków, który można powiększać bez ograniczeń. Aranżacja sal ekspozycyjnych przebiega na podobieństwo dekorowania wnętrz – obok wyboru zabytków możliwy będzie wybór kolorów ścian, tapet, wybór akcesoriów takich jak ramy do obrazów, stojaki pod eksponaty, kotary, donice z kwiatami. Dużą atrakcją będzie też możliwość dopełniania przez użytkowników modułów wystawowych własnymi materiałami takimi jak zdjęcia, rysunki, teksty etc.

Zabytki do wirtualnych zbiorów wybrali i opracowali muzealnicy: Anna Kwiecień (kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego), Monika Michnik (kierownik Działu Archeologii), Damian Recław (kierownik Działu Historii), Anna Piontek (p.o. kierownika Działu Etnografii), Wojciech Ciuraj (z-ca kierownika Domu Pamięci Żydów Górnośląskich) Patrycja Gwoździewicz (kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego), Joanna Puchalik (kustosz w Dziale Historii). Obiekty do fotografowania i skanowania przygotowała konserwator Muzeum w Gliwicach – Magdalena Urbaniak-Leśniak. Nad stroną techniczną projektu czuwał informatyk Muzeum w Gliwicach – Adam Klimas. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Grzegorza Krawczyka – dyrektora Muzeum w Gliwicach i Beaty Badury-Wituły, jego zastępczyni.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, dzięki których zaangażowaniu mogła się (w postaci wirtualnej) urzeczywistnić bliska mi idea Muzeum otwartego, dostępnego, którego bogactwo wiedzy i pamiątek przeszłości jest niemalże na wyciągnięcie ręki – mówi Ewa Chudyba.

 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej