Inauguracja projektu "Wirtualnych wystaw wiele... w Muzeum w Gliwicach"
Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…” to unikalna w skali kraju propozycja – dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało atrakcyjne narzędzie służące edukacji, jak również upowszechnianiu historii i dziedzictwa kulturowego Gliwic, Górnego Śląska i Polski oraz zbiorów zgromadzonych w Muzeum w Gliwicach. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.
Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski.
ZOBACZ - krótki film przybliżający cele projektu „Wirtualnych wystaw wiele…”
i funkcjonowanie podstrony "Twoja wirtualna wystawa".
Do każdego modułu przyporządkowany jest zbiór wyselekcjonowanych i ujętych w podkategorie zabytków, który można powiększać bez ograniczeń. Aranżacja sal ekspozycyjnych przebiega na podobieństwo dekorowania wnętrz – obok wyboru zabytków możliwy będzie wybór kolorów ścian, tapet, wybór akcesoriów takich jak ramy do obrazów, stojaki pod eksponaty, kotary, donice z kwiatami. Dużą atrakcją będzie też możliwość dopełniania przez użytkowników modułów wystawowych własnymi materiałami takimi jak zdjęcia, rysunki, teksty etc.
Projekt powstał z myślą o prowadzeniu atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line z wykorzystaniem zasobów cyfrowych Muzeum. Ma pozwolić szerokiej grupie odbiorców (tak indywidualnych, jak i grup szkolnych i in.) – nie tylko biernie korzystać z zasobów cyfrowych, ale też twórczo je przetwarzać, co przyczyni się do redystrybucji dóbr kultury. Wystawy oczywiście każdy może aranżować indywidualnie, o dowolnej porze, ale oprócz tego będziemy organizować warsztaty on-line na platformie ZOOM, prowadzone przez muzealnych edukatorów, w trakcie których będziemy nie tylko projektować wystawy, ale przede wszystkim przybliżać zbiory Muzeum w Gliwicach, związane z określonym tematem, a także właściwy im kontekst historyczny i kulturowy. Pierwsze warsztaty w sobotę – 24 października. Z kolei w poniedziałek 26 października po południu odbędą się webinaria dla nauczycieli, by mogli oni zapoznać się z możliwościami edukacyjnymi, jakie daje muzealna podstrona. Zajęcia on-line dla szkół rozpoczynamy od środy, 28 października. Nie zapominamy także o seniorach. Specjalnie dla nich we wtorek, 27 października, odbędą się webinaria, które pozwolą im zaznajomić się z nawigowaniem po wirtualnych salach wystawienniczych i tworzyć ekspozycje w ramach podstrony „Twoja wirtualna wystawa”. Teraz dziadkowie będą mogli zabrać swoje wnuki do wirtualnego Muzeum na zaprojektowaną przez siebie wystawę i opowiedzieć im o dziejach miasta, które mogą też stać się tłem dla opowieści o historii rodziny. W dalszej przyszłości – zapewne zaprosimy Państwa na wirtualne oprowadzania po wirtualnych wystawach zaaranżowanych przez naszych kustoszy. Z wirtualnym zapleczem żaden lockdown nam nie straszny. Niewątpliwie podstrona „Twoja wirtualna wystawa” ułatwi także dostęp do oferty edukacyjnej Muzeum i jego zasobów cyfrowych tym, którzy ze względu na niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w prowadzonych przez nas zajęciach w salach edukacyjnych – wyjaśnia Ewa Chudyba, autorka projektu.
Warto zauważyć, że podstrona „Twoja własna wystawa” obudowana będzie materiałami edukacyjnymi – co pozwoli nauczycielom również samodzielnie wykorzystywać je w pracy z uczniami.
Celem projektu „Wirtualnych wystaw wiele” jest też wzmacnianie – z pomocą narzędzi cyfrowych – więzi lokalnej społeczności i poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe. Użytkownicy podstrony „Twoja wirtualna wystawa” będą to dziedzictwo nie tylko poznawać, ale aktywnie uczestniczyć w jego wzbogacaniu i upowszechnianiu – aranżując ekspozycje i dopełniając je własnymi materiałami. Istnieje także możliwość włączenia dodanych przez użytkowników materiałów (za ich zgodą) do wirtualnych magazynów wystawy – tak, by inni wirtualni kuratorzy również mogli z nich korzystać. Podstrona „Twoja wirtualna wystawa” da także możliwość zapisywania i udostępniania zaprojektowanych przez użytkowników wystaw np. na ich profilach w mediach społecznościowych, co przyczyni się do upowszechniania informacji o zbiorach Muzeum w Gliwicach, historii miasta i regionu.
Bardzo się cieszę i gratuluję Ewie Chudybie gdyż dzięki jej pomysłowi, w trudnych czasach pandemii, która radykalnie ograniczyła to, co kiedyś było dla każdego z nas naturalne, a więc możliwość bezpośredniego spotkania z zabytkami i ich kustoszami, będziemy mogli w cyfrowym świecie kontynuować nasze, cieszące się dużą popularnością i uznaniem, działania upowszechniające i edukacyjne. W Muzeum w Gliwicach już wielokrotnie dowiedliśmy, że potrafimy nieszablonowe myślenie zaprząc w służbę dziedzictwa kulturowego. Znów przecieramy nowe szlaki, gdyż projekt „Wirtulanych wystaw wiele…” jest unikalną w skali kraju inicjatywą. To przykład dobrej praktyki w atrakcyjny sposób pogłębiającej kompetencje kulturowe użytkowników Internetu przy równoczesnym upowszechnieniu cyfrowych zasobów gromadzonych przez naszą instytucję. Po „Małym muzelaniku”, który bił rekordy popularności, po niekonwencjonalnym projekcie „Kibicujemy emocjom”, którego uczestnicy bywali na stadionie piłkarskim i w Muzeum, po „Chłopcu z Gliwic”, gdzie łączyliśmy Muzeum z Teatrem, nadszedł czas na szersze zaangażowanie najnowszych technologii do upowszechniania dziedzictwa kulturowego – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
Zabytki do wirtualnych zbiorów wybrali i opracowali muzealnicy: Anna Kwiecień (kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego), Monika Michnik (kierownik Działu Archeologii), Damian Recław (kierownik Działu Historii), Anna Piontek (p.o. kierownika Działu Etnografii), Wojciech Ciuraj (z-ca kierownika Domu Pamięci Żydów Górnośląskich) Patrycja Gwoździewicz (kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego), Joanna Puchalik (kustosz w Dziale Historii). Obiekty do fotografowania i skanowania przygotowała konserwator Muzeum w Gliwicach – Magdalena Urbaniak-Leśniak, współpracująca także przy wyborze zabytków. Nad stroną techniczną projektu czuwał informatyk Muzeum w Gliwicach – Adam Klimas. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Grzegorza Krawczyka – dyrektora Muzeum w Gliwicach i Beaty Badury-Wituły, jego zastępczyni.
Bardzo dziękuję wszystkim osobom, dzięki których zaangażowaniu mogła się (w postaci wirtualnej) urzeczywistnić bliska mi idea Muzeum otwartego, dostępnego, którego bogactwo wiedzy i pamiątek przeszłości jest niemalże na wyciągnięcie ręki – mówi Ewa Chudyba.
23 października 2020, od godzin porannych na stronie WWW Muzeum w Gliwicach będzie dostępna podstrona "Twoja wirtualna wystawa"
Tego dnia, o godz. 17.00 zapraszamy na wykład on-line przybliżający idee projektu „Wirtualnych wystaw wiele…” i funkcjonowanie podstrony "Twoja wirtualna wystawa".
Wykład dostępny będzie na muzealnym kanale You Tube TUTAJ
Harmonogram wydarzeń związanych z inauguracją projektu "Wirtualnych wystaw wiele..."
Piątek, 23 października 2020, Muzeum on-line, godz. 17.00
Twoja wirtualna wystawa w Muzeum w Gliwicach
Wykład on-line przybliżający idee i funkcjonowanie projektu „Wirtualnych wystaw wiele…”
Prowadzenie: Ewa Chudyba, autorka projektu
Wykład dostępny będzie na muzealnym kanale You Tube
Sobota, 24 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty on-line: „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla rodziców z dziećmi
Warsztaty realizowane będą w ramach platformy ZOOM
Prowadzenie: Rita Śliwa
Zapisy: tel. 783 560 006
Przy zapisie konieczne jest podanie adresu e-mail, na który wyślemy link do platformy ZOOM, gdzie odbędą się warsztaty
Sobota, 24 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty on-line: „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla dorosłych i młodzieży
Warsztaty realizowane będą w ramach platformy ZOOM
Prowadzenie: Marta Witoń
Zapisy: tel. 783 560 006
Przy zapisie konieczne jest podanie adresu e-mail, na który wyślemy link do platformy ZOOM, gdzie odbędą się warsztaty
26 października 2020, Muzeum on-line, godz. 15.30 i 17.00
Webinarium dla nauczycieli: „Wirtualnych wystaw wiele… jako przydatne narzędzie w pracy nauczyciela”
Prowadzenie: Ewa Chudyba, autorka projektu
Zapisy: tel. 783 560 006
Przy zapisie konieczne jest podanie adresu e-mail, na który wyślemy link do platformy ZOOM, gdzie odbędą się warsztaty
27 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 14.00
Webinarium dla seniorów: „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie”
Prowadzenie: Ewa Chudyba, autorka projektu
Zapisy: tel. 783 560 006
Przy zapisie konieczne jest podanie adresu e-mail, na który wyślemy link do platformy ZOOM, gdzie odbędą się warsztaty
28 do 30 października 2020, Muzeum on-line dla szkoły, godz. 09.00, 10.30 i 12.00
Warsztaty on-line „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla grup szkolnych
Prowadzenie: Rita Śliwa, Marta Witoń, edukatorki muzelane
Zapisy: tel. 783 560 006
Przy zapisie konieczne jest podanie adresu e-mail, na który wyślemy link do platformy ZOOM, gdzie odbędą się warsztaty.
Powiązane wydarzenia
Archiwum wydarzeń
Webinarium dla nauczycieli na platformie...
poniedziałek, 26 października 2020
Archiwum - Dla szkół i przedszkoli
Warsztaty on-line „Twoja wirtualna wystawa...
28-30 października 2020
Archiwum wydarzeń
Wirtualnych wystaw wiele… - webinarium dla...
wtorek, 27 października 2020
Archiwum wydarzeń
Zostań w domu i weź udział w warsztatach...
sobota, 24 października 2020