STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIRTUALNA LEKCJA: MAŁY RYCERZ MIASTA GLIWY
Uwaga! We wtorek, 2 marca br., wystawa stała w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich będzie z powodów technicznych niedostępna dla zwiedzających. Przepraszamy za utrudnienia! *** Szanowni Państwo - Muzeum w Gliwicach jest już dostępne dla zwiedzających! Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania obowiązującym ze względu na sytuację epidemiczną.
rys. T. Kokott

rys. T. Kokott

/

Wirtualna lekcja: Mały rycerz miasta Gliwy

TERMIN piątek, 24 kwietnia 2020

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami…Tak mogłoby zaczynać się wiele bajek i opowieści. Dzisiaj jednak opowiemy naszą własną – o Małym Rycerzu Miasta Gliwy. Gdzie leży to miejsce? Niedaleko, gdyż to właśnie od słowa „gliwa” pochodzi nazwa współczesnych… Gliwic! Pamiętajmy jednak, że w czasach Małego Rycerza, czyli w średniowieczu, miasto wyglądało inaczej niż dzisiaj! O dawnych Gliwicach, prawdziwych rycerzach i …smokach opowiada nasz kolejny film. Zobaczcie!

 

Zobacz film TUTAJ

 

Zobacz wszystkie nasze wirtualne lekcje: EDUKACJA NA CZAS KWARANTANNY

Stwórz swój własny, rycerski herb!

Nie ma rycerza bez herbu! Jak wyglądałby Wasz osobisty, niepowtarzalny herb?
Skorzystajcie z naszych materiałów i stwórzcie własny herb!

 

Pobierz tarczę herbową - TUTAJ

Pobierz herbowe "mobila", czyli godła heraldyczne umieszczane na tarczy herbowej, nazywane także figurami zwykłymi - TUTAJ

 A tu dawny herb Gliwic, nadany miastu przez cesarza Ferdynanda II Habsburga w uznaniu męstwa mieszczan, którzy bohatersko bronili miasta podczas najazdu hrabiego Mansfelda w 1626 roku. Herb z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem został nadany Gliwicom 14 sierpnia 1629 roku w Wiedniu.

 Witraż z herbem umieszczony jest w oknie naszej muzealnej sali edukacyjnej. Mamy nadzieję, że już niedługo się tam z Wami zobaczymy!

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej