STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIRTUALNA LEKCJA: MAŁY RYCERZ MIASTA GLIWY
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 30 grudnia br. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!
rys. T. Kokott

rys. T. Kokott

/

Wirtualna lekcja: Mały rycerz miasta Gliwy

TERMIN piątek, 24 kwietnia 2020

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami…Tak mogłoby zaczynać się wiele bajek i opowieści. Dzisiaj jednak opowiemy naszą własną – o Małym Rycerzu Miasta Gliwy. Gdzie leży to miejsce? Niedaleko, gdyż to właśnie od słowa „gliwa” pochodzi nazwa współczesnych… Gliwic! Pamiętajmy jednak, że w czasach Małego Rycerza, czyli w średniowieczu, miasto wyglądało inaczej niż dzisiaj! O dawnych Gliwicach, prawdziwych rycerzach i …smokach opowiada nasz kolejny film. Zobaczcie!

 

Zobacz film TUTAJ

 

Zobacz wszystkie nasze wirtualne lekcje: EDUKACJA NA CZAS KWARANTANNY

Stwórz swój własny, rycerski herb!

Nie ma rycerza bez herbu! Jak wyglądałby Wasz osobisty, niepowtarzalny herb?
Skorzystajcie z naszych materiałów i stwórzcie własny herb!

 

Pobierz tarczę herbową - TUTAJ

Pobierz herbowe "mobila", czyli godła heraldyczne umieszczane na tarczy herbowej, nazywane także figurami zwykłymi - TUTAJ

 A tu dawny herb Gliwic, nadany miastu przez cesarza Ferdynanda II Habsburga w uznaniu męstwa mieszczan, którzy bohatersko bronili miasta podczas najazdu hrabiego Mansfelda w 1626 roku. Herb z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem został nadany Gliwicom 14 sierpnia 1629 roku w Wiedniu.

 Witraż z herbem umieszczony jest w oknie naszej muzealnej sali edukacyjnej. Mamy nadzieję, że już niedługo się tam z Wami zobaczymy!

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej