STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIRTUALNA LEKCJA: ŚLĄSKI KALENDARZ TRADYCJI - PRZYWOŁAĆ WIOSNĘ
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 30 grudnia br. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!
/

Wirtualna lekcja: Śląski kalendarz tradycji - Przywołać wiosnę

TERMIN poniedziałek, 27 kwietnia 2020
Choć pierwszy dzień wiosny już za nami, warto posłuchać o zwyczajach, które również odeszły już w niepamięć. Chociaż…może się mylimy? Bo może wśród Państwa są jeszcze dzieci, które topią marzannę albo wnoszą gaik zielony do wsi? A może znacie chłopców, którzy spacerują z „kokotkiem” w Poniedziałek Wielkanocny? O tych i innych obrzędach związanych z tzw. pożegnaniem zimy i przywołaniem wiosny posłuchacie w naszej kolejnej internetowej lekcji z cyklu Śląski Kalendarz Tradycji. Dajcie nam znać, czy wymienione zwyczaje są Wam znane, a może słyszeliście o jeszcze innych? Piszcie do naszej edukatorki - Rity  Śliwy - rsliwa@muzeum.gliwice.pl
 
Zachęcamy do podzielenia się z nami Waszymi kolorowankami - z radością będziemy publikować wybrane prace na muzelanym FB! Wysyłajcie zdjęcia prac na mail Rity!
 
 
 
Zobacz film: TUTAJ
 
W drugi dzień Wielkanocy (albo po utopieniu Mrzanny bądź Marzanioka) do wsi wprowadzano Gaik Zielony, zwany też Maikiem, Nowym Latem czy Latkiem. Była to gałąź sosnowa lub świerkowa, umieszczona – podobnie jak marzanna – na długim kiju, ozdobiona wstążkami, papierowymi ozdobami, świecidełkami, wydmuszkami, kwiatami, czasem z lalką przymocowaną do wierzchołka. Tak przybrany gaik-symbol wiosny, obnosiły dziewczęta po wsi, od chaty do chaty, śpiewając radosne pieśni i otrzymując w zamian od gospodyń obwarzanki, kawałki ciasta, jajka, drobne pieniądze. Oprowadzanie gaika miało sprowokować szybsze przybycie wiosny wraz z całą jej płodnością, i rozpocząć nowy cykl życia.
 
 
POKOLORUJ GAIK - pobierz TUTAJ
 
 
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej