STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /KOBIETY JAKO LIDERKI W PODZIEMIU ŻYDOWSKIM W CZASIE ZAGŁADY
/

Kobiety jako liderki w podziemiu żydowskim w czasie Zagłady

TERMIN piątek, 28 kwietnia 2023 godz. od 17:00 do 18:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

 

 

28 kwietnia (piątek) 2022, godz. 17.00

Kobiety jako liderki w podziemiu żydowskim w czasie Zagłady
Spotkanie z Avihu Ronenem


„Te bohaterskie dziewczyny - Chajka i Frumka – to temat, który woła o pióro wielkiego pisarza. Odważnie przemierzają miasta i miasteczka Polski. Mają przy sobie „aryjskie” papiery identyfikujące je jako Polaki lub Ukrainki. Jedna z nich nosi nawet krzyż, z którym nigdy się nie rozstaje, chyba że w getcie. Każdego dnia są w śmiertelnym niebezpieczeństwie”.
Emanuel Ringelblum, 1942 r.


Co wiemy o kobietach, które walczyły w gettach? Jak ich działania mogły podjąć w nierównej walce o wolność i godność? Jaka była ich rola w tworzeniu się Żydowskiego Ruchu Oporu w okupowanej Polsce? Dlaczego nie chciały zostać zapomniane?
 
Zapraszamy na spotkanie z historykiem Avihu Ronenem, który opowie o bojowniczkach przez lata pozostających w cieniu ich towarzyszy i partnerów. Kurierki, jak je nazywano, działały w całej Polsce i przemieszczały się między gettami przemycając informacje, broń, pieniądze, prasę. Ich zdumiewająca odwaga, determinacja i chęć życia sprawiają, że historia bojowniczek potrzebuje opowiedzenia od nowa.
 
Avihu Ronen przywoła źródła historyczne, pamiętniki bohaterek, dokumenty, fotografie oraz wiele nieznanych relacji dotyczących działalności kobiet w gettach i poza nimi w czasie drugiej wojny światowej. Opowie o historii swojej matki Chajki Klinger z Będzina, a także Gusty Dawdison, Cywi Lubetkin, Haiki Grossman, Frumki Płotnickiej oraz wielu innych. Wspomnijmy historie Żydów walczących w gettach w Warszawie, Będzinie, Sosnowcu, czy Białymstoku w 80. rocznicę ich ostatecznej likwidacji.
 
Avihu Ronen jest emerytowanym profesorem Kolegium Akademickiego Tel Hai i Uniwersytetu w Hajfie. Jest drugim synem Chajki Klinger – działaczki Żydowskiej Organizacji Bojowej w Zagłębiu Dąbrowskim. Ronen jest autorem wielu książek i szeregu artykułów dotyczących żydowskich ruchów młodzieżowych i żydowskiego ruchu oporu podczas Holokaustu. Książka Ronena „Skazana na życie. Pamiętniki i życie Chajki Klinger” (Tel Awiw 2011), została przetłumaczona i wydana w języku polskim przez Żydowski Instytut Historyczny w 2021 roku. Avihu Ronen jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Książkowej Yad Vashem za badania nad Holokaustem. Redagował także angielską i polską wersję pamiętników swojej matki „Pamiętniki Chajki Klinger” („Zagłada Żydów. Materiały studyjne”, 2013). Mieszka w Tel Avivie.
Spotkanie będzie tłumaczone z języka angielskiego na język polski.  

Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim, tłumaczyć będzie Tomek Grząślewicz.
 

fot. fragment "Dzienników" Chajki Klinger (arch. The Ghetto Fighters' House)

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej