STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„WIELOWARSTWOWY KOLAŻ” - WSPOMNIENIA MARIANNE ROTH
/

„Wielowarstwowy kolaż” - wspomnienia Marianne Roth

TERMIN czwartek, 13 kwietnia 2023 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

13 kwietnia 2023 (czwartek), godz. 18.00


„Wielowarstwowy kolaż” - wspomnienia Marianne Roth

Spotkanie z współredaktorką książki Beatą Kubicą
Spotkanie poprowadzi Karolina Jakoweńko


„Raz moi nazistowscy goście spostrzegli niebiesko-białą puszkę i zapytali: „Co to jest?!” Bałam się skłamać i wyjaśniłam, że jest to puszka, do której zbieramy pieniądze na zbiórkę charytatywną na Palestynę. Jeden z nich skomentował to szyderczo: „Czemu wszyscy nie wyjedziecie do Palestyny?”. Żebyśmy tylko mogli to zrobić! Byliśmy jak muchy złapane w pajęcza sieć”. 


Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce wydanej przez Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pod tytułem „Wielowarstwowy kolaż”.
Jest to przejmująca autobiograficzna opowieść Marianne Roth o losach Żydów na Górnym Śląsku w czasach II wojny światowej. Wspomnienia Żydówki, urodzonej i wychowanej na Górnym Śląsku, to historia o dzieciństwie i dorastaniu w czasach nazistowskich, trudach budowania nowego życia z dala od swojej ojczyzny i niełatwej walce o obronę własnej tożsamości. „Wielowarstwowy kolaż” to także opowieść o tym, jak polityka i historia zmieniają losy zwykłego człowieka. Życiorys Marianne Roth jest uniwersalną opowieścią o życiu tych, którzy musieli zmierzyć się tragicznymi wydarzeniami czasów wojny.
Dotychczas niewiele powstało prac poruszających wątki trudnej historii miasta Opola, w tym holokaustu opolskich Żydów. Ksiażka „Wielowarstwowy kolaż” zawiera nieoceniony materiał historyczny przedstawiający niepublikowane wcześniej wspomnienia Marianne Roth – pochodzącej z Opola Żydówki, naocznego świadka wydarzeń rozgrywających się w mieście w czasach władzy nazistowskiej.


Marianne Roth (z d. Freund) urodziła się w 1920 roku w Opolu. W wieku 19 lat samotnie uciekła do Australii, gdzie zmarła w 2018 roku - siedemnaście lat po napisaniu swojej autobiografii. Jej pasją było malarstwo.


Publikacja została zrealizowana właśnie środków Urzędu Miejskiego Opola oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

                                      

 


Podczas spotkania publikację będzie można zakupić.

Na spotkanie wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej