STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„UKOS ŚWIATŁA”. PROJEKCJA ORAZ ROZMOWA Z TWÓRCAMI FILMU
/

„Ukos światła”. Projekcja oraz rozmowa z twórcami filmu

TERMIN sobota, 25 marca 2023 godz. od 15:00 do 16:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

25 marca (sobota) 2023, godz. 15.00
 
„Ukos światła”. Projekcja oraz rozmowa z twórcami filmu.
 
 Wydarzenie odbędzie się w ramach spotkań Gliwickiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”
 
 
Żydzi wzięli się ze wstydu u mnie. W tym sensie, że dowiedziałem się o największej tragedii w historii mojego miasta, która rozegrała się przy rzece Dunajec, a ja o tym nie miałem zielonego pojęcia. Przeszedłem przez podstawówkę, liceum, i nigdy nie słyszałem o tragedii Żydów w moim mieście. Czułem się zawstydzony. Jak mogła zostać wymordowana jedna trzecia miasta i nie ma gdzie zapalić świeczki? Jak t o jest?
 
„Ukos światła” jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli - kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym,
zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu. Film dokumentuje proces przywracania godnej pamięci o ludziach, którzy tu żyli. Z imienia i nazwiska. Odpowiedni ukos światła pozwala odczytać zatarte litery na kamiennej macewie. Wysiłek włożony w zebranie opowieści lokalnych mieszkańców przywraca pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli podczas Zagłady.
Zobaczymy tu niezwykłe spotkania, jak się okazuje, także i samych bohaterów filmu z nieznaną historią własnej rodziny.
Wszyscy wierzymy w siłę opowieści, która zawsze zwycięża niepamięć. Taką opowieścią jest „Ukos Światła”. Każdy bezinteresowny gest uczyniony z myślą o ofiarach Zagłady jest kolejnym krokiem w walce z niepamięcią.
 
 
Dariusz Popiela - kajakarz górski, olimpijczyk, zdobywca medali mistrzostw Polski, Europy i świata. W 2018 roku założył Fundację Rodziny Popielów Centrum.  Laureat Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej i wrażliwość na problemy mniejszości oraz Nagrody POLIN za pielęgnowanie pamięci o żydowskich sąsiadach i upamiętnienie ponad pięciu tysięcy ofiar Zagłady.
 
Reżyser filmu - Wojciech Szumowski - absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Reżyser, dokumentalista i producent, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser.
 

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej