Rozsiani. Berlin

24.06.2023, sobota, godz. 15.00

Rozsiani. Berlin

Cykl spotkań z podróżnikami Beatą i Pawłem Pomykalskimi

Czy w Berlinie można szukać śladów żydowskich? Upamiętnień? Jak najbardziej. W latach 30.XX w. mieszkało w nim około 170 tys. Żydów. Zaczniemy jednak od współczesnego upamiętnienia - wyjątkowo przejmującego miejsca, czyli wybitnego i intrygującego Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Następnie odwiedzimy historyczne Muzeum Żydowskie, cmentarz, dworzec Grunewald żydowskie wille, Nową Synagogę oraz wille w Wannsee. O Żydach z Berlina przypomina przechodniom także kilkaset „kamieni pamięci”...

Beata i Paweł Pomykalscy mieszkają w Gliwicach. Są parą w życiu i w pracy – zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują. Współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach "Śladami Żydów z Górnego Śląska". Prowadzą podróżniczego bloga "Adventum - konkretnie o podróżach". W 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.