STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ROZSIANI. KRAKÓW I MAŁOPOLSKA

11.03.2023, sobota, godz. 15.00

Rozsiani. Kraków i Małopolska

Cykl spotkań z podróżnikami Beatą i Pawłem Pomykalskimi

Kraków to nie tylko miasto królów polskich. Niedaleko Wawelu rozciąga się klimatyczna, doskonale zachowana dzielnica żydowska – Kazimierz. Odwiedzimy tam czynne nadal synagogi (m.in. Wysoką, Starą, Remu); stary cmentarz żydowski; plac Wolnica z kazimierskim ratuszem, a także przejdziemy malowniczymi ulicami i zajrzymy do magicznych zaułków. Następnie wybierzemy się do Oświęcimia, w którym poza miejscem Zagłady – nazistowskim obozem KL Auschwitz-Birkenau – o historii oświęcimskich Żydów przypomina m.in. zachowana synagoga, w której obecnie mieści się Muzeum Żydowskie Oszpicin oraz Cafe Bergson. Zobaczymy także zachowaną synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej, w Bieczu, Bobowej i Nowym Sączu, oraz „samotną” bimę i cmentarz żydowski w Tarnowie.

Beata i Paweł Pomykalscy mieszkają w Gliwicach. Są parą w życiu i w pracy – zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują. Współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach "Śladami Żydów z Górnego Śląska". Prowadzą podróżniczego bloga "Adventum - konkretnie o podróżach". W 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.