STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ROZSIANI. WARSZAWA I MAZOWIECKIE

25.02.2023, sobota, godz. 15.00

Rozsiani. Warszawa i mazowieckie

Cykl spotkań z podróżnikami Beatą i Pawłem Pomykalskimi

Warszawa, tętniąca życiem metropolia, skrywa w sobie także miejsca ciszy, znaki tragedii z czasów II wojny światowej. Szczególna atmosfera panuje na Muranowie, na którym przed wojną 90% ludności stanowili Żydzi, z ich świata nie zostało już nic … poza pamięcią. Podczas spotkania obejrzymy współczesną zabudowę stolicy wzniesioną w miejscu dawnego getta. Odwiedzimy obiekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny z bezcennym Archiwum Ringelbluma, Teatr Żydowski, ocalałą Synagogę im. Nożyków, a na końcu cmentarz żydowski na Powązkach przy ul. Okopowej. Następnie ruszymy do Szydłowca gdzie czeka na nas spacer po pięknym, rozległym cmentarzu, a dalej do Płońska gdzie stoi dom Dawida Ben Guriona, współzałożyciela państwa żydowskiego w Izraelu oraz jego pierwszego premiera. Zajrzymy także do Palmir, a na koniec udamy się do Otwocka, podwarszawskiego leśnego kurortu, w którym zachowało się sporo drewnianej zabudowy, w tym zachwycający obiekt sanatorium Abrama Gurewicza.

Beata i Paweł Pomykalscy mieszkają w Gliwicach. Są parą w życiu i w pracy – zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują. Współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach "Śladami Żydów z Górnego Śląska". Prowadzą podróżniczego bloga "Adventum - konkretnie o podróżach". W 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.