STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIEOPOWIEDZIANE. OPOWIEŚCI O ŻYDACH Z GÓRNEGO ŚLĄSKA. WYKŁAD: ELSE CRONER - MIĘDZY ŻYDOWSKĄ TRADYCJĄ, A WALKĄ O RÓWNOUPRAWNIENIE DZIEWCZĄT I KOBIET

NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska. Wykład: Else Croner - między żydowską tradycją, a walką o równouprawnienie dziewcząt i kobiet

TERMIN czwartek, 24 lutego 2022 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Wykład poprowadzi Izabella Kühnel

Else Croner - pisarka, pedagog, emancypantka. Zajmowała się szczególnie wychowaniem i psychologią dziewcząt. Przewidywała wzrost roli kobiet w życiu publicznym i gospodarce, w związku z tym postulowała nowe podejście wychowawcze do problemu ich kształcenia. Konwertowała na chrześcijaństwo i sama określała się jako „wysoce zakulturyzowana autorka pochodzenia żydowskiego”.
Urodziła się 4 maja 1878 r. w Bytomiu w rodzinie dr. Jacoba Wollsteina. Młodość spędziła we Wrocławiu i należała do pierwszych kobiet w Niemczech, którym dana była możliwość studiowania. Po ślubie dom państwa Cronerów w Berlinie odwiedzali wybitni przedstawiciele różnych środowisk. Na Uniwersytecie Berlińskiem prowadziła zajęcia na temat psychologii kobiet. Wygłaszała wykłady w radiu, kierując je głównie do kobiet i dziewcząt. Napisała popularnonaukową książę Psychika młodzieży żeńskiej, która w 1932 r. została przetłumaczona na język polski i zalecana była jako ważna lektura. Twórczość Else Croner była bardzo różnorodna, poczynając od prac popularnonaukowych, przez monografie, powieści obyczajowe, poradniki aż po bajki.
Przez 31 lat (1901-1932) mieszkała w Berlinie i należała do ścisłej elity społecznej i intelektualnej miasta. Po 1933 r., jak wszyscy Żydzi w Niemczech, pozbawiona została praw obywatelskich, a co za tym idzie możliwości wykonywania zawodu i zarobkowania. W 1942 r. w wieku 64 lat, zagrożona deportacją, targnęła się na swoje życie.

Izabella Kühnel - archeolożka, od 1978 do 2013 r. pracowała w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Autorka kilkunastu wystaw i kilkudziesięciu publikacji. W 2012 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury Muza oraz w 2021 roku Medal Miasta Bytomia za szczególne zasługi w dziedzinie kulturalnej i naukowej. Jest absolwentką Seminarium Nauczania o Holokauście dla edukatorów z Polski w Instytutucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i od wielu lat swoimi działaniami przywraca i chroni pamięć o historii śląskich Żydów.

Wykład odbędzie się w ramach NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska

Kontynuujemy naszą wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. „Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.

Kolejne wykłady:

Efarim Shamir. Izraelski Beatles jest z Bytomia
Wojciech Ciuraj

Franz Landsberger - finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru
Izabella Kühnel, Karolina Jakoweńko

12 maja
Max Tau i Arthur Silbergleit. Ucieczka od rzeczywistości, a może do Rzeczywistości?
Jadwiga Sebesta

Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny
Izabella Kühnel

Do odwołania spotkania odbywać się będą na platformie ZOOM.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl