STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIEOPOWIEDZIANE. OPOWIEŚCI O ŻYDACH Z GÓRNEGO ŚLĄSKA. WYKŁAD: FRANZ LANDSBERGER - FINANSISTA, PASJONAT MUZYKI, ZAŁOŻYCIEL BYTOMSKIEGO TEATRU
/

NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska. Wykład: Franz Landsberger - finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru

TERMIN czwartek, 28 kwietnia 2022 godz. od 18:00 do 18:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Franz Landsberger - finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru

Wykład poprowadzą Izabella Kühnel, Aleksandra Musil i Karolina Jakoweńko

Franz Landsberger urodził się w 1854 r. we Lwówku Śląskim, ale o jego młodości wiadomo niewiele. Po założeniu rodziny osiadł w Bytomiu, gdzie był długoletnim dyrektorem bytomskiego Banku Górnośląskiego, który w 1910 r. został włączony do Dresdener Bank. Pozostał dyrektorem bytomskiej filii aż do przejścia na emeryturę w 1913 r. Był radnym miejskim, a także członkiem rady nadzorczej Schlesische Elektizitäts und Gaz AG.
Całe życie jego pasją była muzyka. W 1900 roku założył kwartet smyczkowy, a także chór Beuthener Musikverein przekształcony w słynne później Towarzystwo śpiewacze (Singverien Beuthen). W tym samym roku założył Towarzystwo Domu Koncertowego (Konzerthausgesellschaft), którego celem było wybudowanie w Bytomiu stałego teatru i domu koncertowego, pierwszego w okręgu przemysłowym Górnego Śląska. W Towarzystwie Landsberger pełnił funkcję sekretarza, wytrwale gromadząc środki na ten szczytny cel. Zdobył też poparcie wielu znamienitych osób - wśród nich nadburmistrza Bytomia dr Georga Brüninga. Zmarł nagle w 1925 r. - w tym samym roku tablicę pamiątkową poświęconą jego pamięci umieszczono w foyer teatru. Naziści usunęli ją w latach trzydziestych XX w.

 

Izabella Kühnel - archeolożka, od 1978 do 2013 r. pracowała w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Autorka kilkunastu wystaw i kilkudziesięciu publikacji. W 2012 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury Muza oraz w 2021 roku Medal Miasta Bytomia za szczególne zasługi w dziedzinie kulturalnej i naukowej. Jest absolwentką Seminarium Nauczania o Holokauście dla edukatorów z Polski w Instytutucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i od wielu lat swoimi działaniami przywraca i chroni pamięć o historii śląskich Żydów.

Aleksandra Musil – tłumacz przysięgły języka angielskiego, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła roczną Szkołę Prawa Angielskiego oraz Prawa Unii Europejskiej (University of Cambridge and British Law Centre) oraz specjalistyczne kursy dla tłumaczy na City University w Londynie. W ramach hobby zgłębia tajniki historii sztuki i architektury angielskiej, co potwierdzają certyfikaty wydane przez Oxford University. Jest autorką akademickich programów nauczania przekładu prawniczego, wieloletnim wykładowcą akademickim oraz wykładowcą na specjalistycznych kursach dla tłumaczy. Jest założycielką i Prezeską Górnośląskiego Koła PT TEPIS.

Karolina Jakoweńko - kierowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach, założycielka fundacji Brama Cukermana w Będzinie. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest przewodniczką terenową po Województwie Śląskim. Ukończyła studia podyplomowe w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest dyplomowaną edukatorką Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Za działalność na polu ochrony dziedzictwa i pamięci o społeczności żydowskiej została uhonorowana kilkoma nagrodami.



Wykład odbędzie się w ramach NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska

Kontynuujemy naszą wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. „Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.


Kolejne wykłady:

12 maja
Max Tau i Arthur Silbergleit. Ucieczka od rzeczywistości, a może do Rzeczywistości?
Jadwiga Sebesta

23 czerwca
Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny
Izabella Kühnel


Wykład odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel: 605 362 594
Ilośc miejsc jest ograniczona.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej