STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIEOPOWIEDZIANE. OPOWIEŚCI O ŻYDACH Z GÓRNEGO ŚLĄSKA. WYKŁAD: EFRAIM SHAMIR. IZRAELSKI BEATLES JEST Z BYTOMIA

NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska. Wykład: Efraim Shamir. Izraelski Beatles jest z Bytomia

TERMIN czwartek, 17 marca 2022 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Efraim Shamir. Izraelski Beatles jest z Bytomia

Wykład poprowadzi Wojciech Ciuraj

Dla Izraelczyków lata siedemdziesiąte były okresem głębokich przemian po traumatycznych doświadczeniach wojny Jom Kipur. W tej burzliwej atmosferze działał jeden z najsłynniejszych izraelskich zespołów - Kaveret. Była to prawdopodobnie najbardziej kreatywna izraelska grupa rockowa. Siedmiu członków zespołu pisało i produkowało piosenki pełne beatelsowskiej harmonii, a także irracjonalnego poczucia humoru. Jednym z nich był Efraim Shamir – multiinstrumentalista, który swoją młodość spędził w... Bytomiu. Sarkastyczne teksty grupy Kaveret przełamywały liczne tematy tabu wiszące nad izraelskim społeczeństwem. Członkowie grupy w barwny i zabawny sposób manifestowali swoje poglądy stając się czołowymi przedstawicielami izraelskiej kontestacji.
Po rozwiązaniu zespołu, Efraim Shamir kontynuował karierę jako solista. Mimo, że wyjechał z Polski w 1968 roku, wciąż definiuje siebie jako Polaka-Żyda-Izraelczyka. W 2008 roku wystąpił o przyznanie mu polskiego obywatelstwa. Jego biografia jest lustrzanym odbiciem historii zarówno Polski jak i Izraela, a on sam wciąż przyciąga tłumy na swoje koncerty.

Wojciech Ciuraj - muzyk, kompozytor, absolwent Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania obejmują zarówno historię współczesnego Izraela jak i Górnego Śląska skąd pochodzi. Były pracownik i edukator Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Wykład odbędzie się w ramach NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska

Kontynuujemy naszą wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. „Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.

Kolejne wykłady:

Franz Landsberger - finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru
Izabella Kühnel, Karolina Jakoweńko

12 maja
Max Tau i Arthur Silbergleit. Ucieczka od rzeczywistości, a może do Rzeczywistości?
Jadwiga Sebesta

Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny
Izabella Kühnel

Wykład odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel: 605 362 594
Ilośc miejsc jest ograniczona.