STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIEOPOWIEDZIANE. OPOWIEŚCI O ŻYDACH Z GÓRNEGO ŚLĄSKA. WYKŁAD: KATOWICCY SACHSOWIE I GRÜNFELDOWIE - PORTRET RODZINNY
Ważne! W każdą sobotę wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zwiedzać można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska. Wykład: Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny

TERMIN czwartek, 23 czerwca 2022 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Katowiccy Sachsowie i Grünfeldowie - portret rodzinny
Wykład poprowadzi Izabella Kühnel

Grünfeld Margarete w autobiograficznej książce Stare nienazwane dni. Wspomnienia Margarete Grünfedl opisała wnikliwie swoje bliższe i dalsze otoczenie. Doskonale wykształcona, była uważnym obserwatorem rejestrującym zmiany historyczne. Urodziła się 30 marca 1885 r. w Katowicach w zamożnej żydowskiej rodzinie Sachsów (ojciec Elijas Sachs założył Bismarckhütte). W 1892 r, rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdzie Margarete początkowo uczęszczała do prywatnej szkoły z internatem, by przenieść się później do szkoły miejskiej o znacznie wyższym poziomie. W1896 r. rodzina Sachsów przeprowadziła się do Berlina, aby korzystać w pełni z bogatej oferty życia kulturalnego stolicy i możliwości edukacji dzieci. Margarete ukończyła renomowaną szkołę Pestalozzi-Fröbel-Haus, kształcąc się w zakresie międzynarodowej ekonomii oraz fachowej opieki nad dziećmi. W 1907 r. poślubiła bliskiego kuzyna z Katowic, dra prawa Paula Grünfelda. Młodzi na okres siedmiu lat zamieszkali w Bytomiu otoczeni wielodzietną rodziną męża. Paul był synem znanego przedsiębiorcy budowlanego i architekta Ignaza Grünfelda.
W 1937 r., po śmierci męża, Margaret wraz z dziećmi wyemigrowała do Anglii. Do końca życia ciepło wspominała Niemcy i Górny Śląsk twierdząc, że Hitler nie zdołał zniszczyć jej wspomnień.

Wykład odbędzie się w ramach NIEOPOWIEDZIANE. Opowieści o Żydach z Górnego Śląska

Kontynuujemy naszą wspólną podróż przez mniej znane dzieje Żydów z Górnego Śląska. Przez kolejnych sześć miesięcy będziemy się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem. „Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, są podróżą w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.

Wykład odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel: 605 362 594
Ilośc miejsc jest ograniczona.