STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA... - BOŻONARODZENIOWE ZAJĘCIA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Coraz bliżej Święta... - bożonarodzeniowe zajęcia dla osób indywidualnych

TERMIN 30 listopada - 15 grudnia 2019
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Zanim zabłyśnie na niebie pierwsza gwiazdka i zasiądziemy wspólnie do wigilijnego stołu, podarujmy sobie czas na refleksję, świąteczne przygotowania oraz... drobne przyjemności. Jak co roku pomoże w tym Muzeum w Gliwicach, które przygotowało zajęcia dla małych i dużych, niestrudzonych poszukiwaczy prezentów "na ostatnią chwilę" i tych zawsze dobrze przygotowanych, wielbicieli wspólnego kolędowania oraz głodnych wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych. Bądźmy razem w te dni!

Willa Caro

30.11.2019, sobota, godz. 11.00

Gwiazdy heklowane - warsztaty koronki koniakowskiej

Heklować, czyli robić na szydełku koronki. A gdzie w Polsce powstają te najsłynniejsze, znane na całym świecie? Oczywiście w Koniakowie, niewielkiej miejscowości w Beskidzie Śląskim! Podczas trzygodzinnych warsztatów wszyscy uczestnicy pod opieką pani Marioli Wojtas wykonają własne heklowane gwiazdy, które będzie można zawiesić na choince, położyć na wigilijnym stole, czy podarować bliskiej osobie jako niestandardowy prezent. Zajęcia dla młodzieży i dorosłych. Koszt udziału w zajęciach – to 10 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

7.12.2019, sobota, godz. 11.00 i 13.00

Malowanie szklanych bombek - warsztaty

Szkło, eleganckie i kruche, umiejętnie ozdobione, może stanowić ozdobę każdego domu. Malowanie na nim samo w sobie nie jest trudne, wymaga jednak pewnego przygotowania i koniecznie projektu. Będzie można spróbować również klejenia brokatu na farbę, żeby wykonywane bombki zyskały jeszcze bardziej świąteczny charakter. Prowadzenie: Magdalena Schuster. Zajęcia dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych. Koszt udziału w zajęciach – to 5 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

7.12.2019, sobota, godz. 16.00

Historia świątecznej choinki - wykład prof. Józefa Naumowicza

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

14.12.2019, sobota, godz. 11.00 i 13.00

Jak pachną święta? Warsztaty wykonywania zapachowych woreczków

Czym pachną Święta? Suszone pomarańcze, goździki, choinka? Wspólnie zastanowimy się nad tym 14 grudnia, kiedy wykonamy zapachowe lniane woreczki – ozdobione techniką decoupage czy wykończone kordonkiem, wypełnione ziołami lub ryżem z aromatycznym olejkiem. Tak przygotowane woreczki można zawiesić na choinkę lub podarować jako prezent. Prowadzenie: Magdalena Schuster. Zajęcia dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych. Koszt udziału w zajęciach – to 5 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

15.12.2019, niedziela, godz. 16.00

Kolęda (w) Muzeum - koncert świąteczny połączony ze wspólnym kolędowaniem

Wystąpi: zespół muzyczny LUNA PLENA. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Na uczestników koncertu czekają słodkie niespodzianki od:

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

1.12.2019, niedziela, godz. 11.30 i 13.30

Barbórka. Niech żyje nam górniczy stan!

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Podczas spotkania opowiemy o górniczych obyczajach, a w części praktycznej przyozdobimy replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Prowadzenie: Anna Graicke. Zajęcia dla dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami i opiekunami. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

15.12.2019, niedziela, godz. 11.30 i 13.30

Pójdźmy wszyscy do stajenki

W niedzielę, 15 grudnia, podczas świątecznych warsztatów w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego dzieci poznają historię szopki bożonarodzeniowej. Na końcu spotkania będą mogły samodzielnie pomalować i ozdobić gipsową replikę figurki Dzieciątka w żłobku, wchodzącą w skład śląskiej szopki, znajdującej się w zbiorach naszego Muzeum. Prowadzenie: Anna Graicke. Zajęcia dla dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami i opiekunami. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Zamek Piastowski

7.12.2019, sobota, godz. 11.30 i 13.30

Z cyklu: Śląski kalendarz tradycji, spotkanie trzecie: Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto – zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku

Jakie zwyczaje są związane z adwentem? Co w tym czasie robią dzieci i młodzież? Dlaczego 4 grudnia jest szczególnym dniem dla Ślązaków? Kto i kiedy przynosi śląskim dzieciom prezenty? Poznamy śląskie zwyczaje i tradycje świąteczne – dowiemy się, jakie potrawy przygotowuje się na wigilijny stół, dlaczego powinno się skosztować każdej z nich, jakie znaczenie mają przedmioty umieszczone pod obrusem oraz kiedy w śląskich domach pojawiła się choinka. Prowadzenie: Daria Margiciok. Zajęcia dla dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami i opiekunami, młodzieży oraz dorosłych. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.