STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /BARBÓRKA. NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN!
Figura_świętej_Barbary w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Rybniku - Zebrzydowicach_fot. Pleple 2000, źródło Wikipedia

Żeliwna plakieta z przedstawieniem górnika, ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Warszaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, fot. Muzeum w Gliwicach

Barbórka. Niech żyje nam górniczy stan!

TERMIN niedziela, 1 grudnia 2019
godz. 11.30 i 13.30
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie, tak zwane babskie combry. O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas warsztatów, które w niedzielę, 1 grudnia, odbywać się będą w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. W części praktycznej przyozdobimy replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach.