Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
Mariola Wojtas, fot. Bartosz Cygan © Rzeczy Piękne

Mariola Wojtas, fot. Bartosz Cygan © Rzeczy Piękne

/

Gwiazdy heklowane - świąteczne warsztaty koronki koniakowskiej

TERMIN 30 listopada 2019
godz. 11.00
MIEJSCE Willa Caro

Powoli wchodzimy w okres bożonarodzeniowy – czas na inaugurację cyklu warsztatów świątecznych dla osób indywidualnych w Muzeum w Gliwicach. W tym roku rozpoczniemy od... heklowania!

Heklować, czyli robić na szydełku koronki. A gdzie w Polsce powstają te najsłynniejsze, znane na całym świecie? Oczywiście w Koniakowie, niewielkiej miejscowości w Beskidzie Śląskim! Ponoć mawia się tam nawet, że „u nas kobiety heklują, a mężczyźni rzeźbią”.

Pod koniec listopada będzie niepowtarzalna okazja, aby poznać podstawy tej techniki: Muzeum w Gliwicach odwiedzi pani Mariola Wojtas – „heklowaczka” mieszkająca od urodzenia w Koniakowie, prawdziwa mistrzyni koronek, w swoich pracach łącząca tradycyjne wzory z indywidualnymi, oryginalnymi motywami. Podczas trzygodzinnych warsztatów wszyscy uczestnicy pod opieką pani Marioli wykonają własne heklowane gwiazdy, które będzie można zawiesić na choince, położyć na wigilijnym stole, czy podarować bliskiej osobie jako niestandardowy prezent. 

Zajęcia odbędą się 30 listopada (sobota) o godz. 11.00 w Willi Caro. Zapraszamy młodzież i dorosłych, początkujących i bardziej zaznajomionych z koronką! Koszt udziału w spotkaniu to 10 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

 

Zdjęcie pochodzi z wywiadu i fotoreportażu pt. "Heklowanie w ciszy" dla projektu "Rzeczy Piękne" → www.rzeczypiekne.pl
Link do wywiadu → http://rzeczypiekne.pl/heklowanie-w-ciszy/
Link do fotoreportażu → http://rzeczypiekne.pl/project/mariola-wojas/