STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /9 LIPCA 1521 R. - W WIEŻY KATEDRY WAWELSKIEJ W KRAKOWIE ZAWIESZONY ZOSTAŁ DZWON ZYGMUNT
/

9 lipca 1521 r. - w wieży katedry wawelskiej w Krakowie zawieszony został dzwon Zygmunt

TERMIN 09-15 lipca 2020
9 lipca 1521 r. w wieży katedry wawelskiej w Krakowie zawieszony został dzwon Zygmunt, ufundowany przez króla Zygmunta I z dynastii Jagiellonów, zwanego Starym. Według legendy  dzwon odlany został ze spiżu pozyskanego z armat zdobytych we wrześniu 1514 w zwycięskiej  bitwie z Moskalami pod Orszą. Dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni Hans Beham z Norymbergi w 1520 roku. Jego płaszcz  zdobią wizerunki św. Stanisława, patrona Polski i katedry wawelskiej oraz  Zygmunta, godła Wielkiego Księstwa i Korony oraz sentencja łacińska, która w tłumaczeniu brzmi: „Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał sporządzić Roku Zbawienia 1520”. Tonacja dzwonu to „g” w oktawie małej.
 
Dla Polaków  dźwięk dzwonu to głos duchowej stolicy Narodu. Rozbrzmiewa  z okazji szczególnych, średnio 30 razy w roku, m.in. na okoliczność świąt narodowych i kościelnych, a także w wypadkach: śmierci i ingresu metropolitów krakowskich,  śmierci papieża i wyboru nowego biskupa Rzymu,   śmierci i pogrzebu głowy państwa itd.
Dzwon z sercem, jarzmem, łożyskami i huśtawką z linami waży 12 600 kg, w tym serce dzwonu 365 kg, a klosz o średnicy 242 cm i wysokości 241 cm   9650 kg. Grubość ścian klosza wynosi od 7 do 29 cm. Serce dzwonu czasem pęka. W XIX w. zdarzyło się to trzykrotnie. Ostatni raz w Boże Narodzenie 2000 r. Nowe serce, cięższe o 42 kg od poprzedniego, zabiło po raz pierwszy w Wielkanoc 2001 r.
 
Dzwon uruchamiany jest ręcznie. Do rozruszania potrzebna jest grupa licząca 8-12 ludzi, z 35 osobowego grona dopuszczonego do tego zaszczytu, stowarzyszonych w większości w Bractwie Dzwonników Wawelskich. Zgodnie z tradycją wprowadzoną przez Fundatora, ich praca jest odpłatna. Obecnie „podzwonne” wypłaca im po każdym dzwonieniu kapituła katedralna.
 
Do 1999 r. Zygmunt był największym dzwonem w Polsce. Utracił pierwszeństwo na rzecz odlanego wówczas dzwonu Maryja Bogurodzica, który zawisł w Licheniu w 2000 r.
 
oprac. Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej