Do ostatniej nitki. Wystawa odrestaurowanych gorsetów tradycyjnych
Wystawa „Do ostatniej nitki”, prezentowana od 22 listopada na Zamku Piastowskim, to zwieńczenie trwającego od roku projektu konserwacji elementów tradycyjnego stroju, należących do zbiorów Działu Etnografii i Antropologii Miasta Muzeum w Gliwicach. Po wielu miesiącach drobiazgowych i skomplikowanych prac renowacyjnych, cieszyńskie żywotki oraz rozbarskie wierzchnie ponownie mogą cieszyć oko zwiedzających, po wielu latach spędzonych najpierw na strychach, a potem w magazynach muzealnych. Bogactwo detali – haftów, pasmanterii, wstążek, chwostów, ozdobnych guzików, specyfika fasonu – idzie w parze z ilością problemów konserwatorskich, opisywanych również w przestrzeni wystawy.
Jakie przedmioty znaleziono zaszyte w żywotkach? Z czego robiono kiedyś cekiny? Jak wygląda "pranie" stuletniego zabytku? Ekspozycja daje możliwość nie tylko zapoznania się ze specyfiką elementów ludowych strojów, noszonych na Śląsku, ale również przyjrzenia się niewidocznej pracy muzeum, polegającej na ochronie i zabezpieczeniu zabytków.
Dla tych, którzy chcieliby w domowym zaciszu zobaczyć zdjęcia gorsetów albo przeczytać więcej o całym projekcie, już do pobrania jest broszura "Do ostatniej nitki" z pięknymi zdjęciami naszych zabytków!
POBIERZ BROSZURĘ
Miejsce: Zamek Piastowski
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Kuratorka / autorka tekstów: Marta Paszko, etnolożka
Wystawa oraz publikacja powstały w ramach dofinansowania, otrzymanego na projekt „Konserwacja obiektów zabytkowych – elementów stroju tradycyjnego” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.