STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /"DO OSTATNIEJ NITKI". WYSTAWA ODRESTAUROWANYCH GORSETÓW TRADYCYJNYCH
Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

"Do ostatniej nitki". Wystawa odrestaurowanych gorsetów tradycyjnych

TERMIN wtorek, 22 listopada 2022 godz. 12:00
MIEJSCE Zamek Piastowski

Wystawa „Do ostatniej nitki”, prezentowana od 22 listopada na Zamku Piastowskim, to zwieńczenie trwającego od roku projektu konserwacji elementów tradycyjnego stroju, należących do zbiorów Działu Etnografii i Antropologii Miasta Muzeum w Gliwicach. Po wielu miesiącach drobiazgowych i skomplikowanych prac renowacyjnych, cieszyńskie żywotki oraz rozbarskie wierzchnie ponownie mogą cieszyć oko zwiedzających, po wielu latach spędzonych najpierw na strychach, a potem w magazynach muzealnych. Bogactwo detali – haftów, pasmanterii, wstążek, chwostów, ozdobnych guzików, specyfika fasonu – idzie w parze z ilością problemów konserwatorskich, opisywanych również w przestrzeni wystawy.

Jakie przedmioty znaleziono zaszyte w żywotkach? Z czego robiono kiedyś cekiny? Jak wygląda "pranie" stuletniego zabytku? Ekspozycja daje możliwość nie tylko zapoznania się ze specyfiką elementów ludowych strojów, noszonych na Śląsku, ale również przyjrzenia się niewidocznej pracy muzeum, polegającej na ochronie i zabezpieczeniu zabytków.

Dla tych, którzy chcieliby w domowym zaciszu zobaczyć zdjęcia gorsetów albo przeczytać więcej o całym projekcie, już do pobrania jest broszura "Do ostatniej nitki" z pięknymi zdjęciami naszych zabytków!

Miejsce: Zamek Piastowski
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Kuratorka / autorka tekstów: Marta Paszko, etnolożka

Wystawa oraz publikacja powstały w ramach dofinansowania, otrzymanego na projekt „Konserwacja obiektów zabytkowych – elementów stroju tradycyjnego” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.