STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIESAMOWITE ODKRYCIE! MAPA UKRYTA W GORSECIE
*** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Niesamowite odkrycie! Mapa ukryta w gorsecie

TERMIN 04 sierpnia 2022 - 04 sierpnia 2023
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski

Tego się nie spodziewaliśmy! Podczas trwających prac konserwatorskich, wykonywanych na naszych gorsetach ludowych przez Makkon Konserwacja, natrafiono na niesamowite znalezisko. Jeden z cieszyńskich żywotków usztywniony został przy użyciu... mapy! Niemieckojęzyczna mapa, pochodząca prawdopodobnie nie później niż z końca XIX / początku XX w. (bo tak datowany jest sam żywotek), jest niesamowitą ilustracją tradycyjnego "recyclingu"; nie wynikał on oczywiście ze świadomości ekologicznej, a raczej sytuacji materialnej oryginalnych twórców/właścicieli obiektu i niedostępności pewnych materiałów.
Mapa, odpowiednio zabezpieczona, trafi do naszych zbiorów jako osobny obiekt wraz z zakończeniem trwającego projektu konserwatorskiego.

Fot. Anna Makulec - Makkon Konserwacja
----
Zadanie "Konserwacja obiektów zabytkowych - elementów stroju tradycyjnego" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.