STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIESAMOWITE ODKRYCIE! MAPA UKRYTA W GORSECIE

Niesamowite odkrycie! Mapa ukryta w gorsecie

TERMIN 04 sierpnia 2022 - 04 sierpnia 2023
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski

Tego się nie spodziewaliśmy! Podczas trwających prac konserwatorskich, wykonywanych na naszych gorsetach ludowych przez Makkon Konserwacja, natrafiono na niesamowite znalezisko. Jeden z cieszyńskich żywotków usztywniony został przy użyciu... mapy! Niemieckojęzyczna mapa, pochodząca prawdopodobnie nie później niż z końca XIX / początku XX w. (bo tak datowany jest sam żywotek), jest niesamowitą ilustracją tradycyjnego "recyclingu"; nie wynikał on oczywiście ze świadomości ekologicznej, a raczej sytuacji materialnej oryginalnych twórców/właścicieli obiektu i niedostępności pewnych materiałów.
Mapa, odpowiednio zabezpieczona, trafi do naszych zbiorów jako osobny obiekt wraz z zakończeniem trwającego projektu konserwatorskiego.

Fot. Anna Makulec - Makkon Konserwacja
----
Zadanie "Konserwacja obiektów zabytkowych - elementów stroju tradycyjnego" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.