STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIDOCZKI. SPOTKANIE Z PATRYCJĄ DOŁOWY
/

Widoczki. Spotkanie z Patrycją Dołowy

TERMIN czwartek, 22 września 2022 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

22 września 2022, czwartek, godz. 18.00

Widoczki
Patrycja Dołowy


Patrycja Dołowy od 2011 roku tworzy cykl „Widoczki”. W różnych miejscach, w różnych miastach zakopuje „sekrety”, czy też „widoczki”, które nawiązują do zabawy z dzieciństwa. Małe dziewczynki chowały pod szybkami różne przedmioty i zakopywały je, z nadzieją że kiedyś po nie powrócą, nie zapomną o danej chwili. Patrycja wykonuje odlewy gipsowe części własnego ciała, pokrywa je emulsją fotograficzną, naświetla pod powiększalnikiem fragmentami fotografii – tak jak fragmentami historii – a potem zakopuje w ziemi. Każdemu z jej widoczków towarzyszą urywki opowieści. Widoczki są odwrotnością pomników – zakopane w ziemi rozłożą się i przenikną w tkankę miasta.
Artystka na przykładzie swojej pracy opowie nam o tym, jak osiemdziesiąt lat po Zagładzie dalej pamięć i przestrzeń nie zostały uleczone z bólu przeszłości, przemilczanych historii.
Jej działania, oparte na trosce, podejmuje we wszystkich swoich aktywnościach od pisania i performensu po spotkania z ludźmi, rozmowy, warsztaty.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Kieruje BioCentrum Edukacji Naukowej i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książek „Wrócę, gdy będziesz spała”, „Rozmowy z dziećmi Holocaustu” oraz „Skarb. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”, współautorką książek „Miasto oczami kobiet”, „25 rozmów na 25-lecie”, „Przecież ich nie zostawię” rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych, m.in. „Wanda”, „Hideout/Kryjówka”, „Dziady”, „Twierdza Brześć”, „Matki”, „Hindełe”, „Siostra Sztukmistrza”, „Paulina”. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts i Tarbut Fellowship, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz Hideout/Kryjówka. W 2019 roku współpracowała z fundacja Brama Cukermana przy projekcie Babiniec.

Spotkanie w ramach cyklu Projekty pamięci

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

fot. Krzysztof Morcinek

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej