STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /KRYJÓWKI. ARCHITEKTURA PRZETRWANIA. SPOTKANIE Z NATALIĄ ROMIK

Kryjówki. Architektura przetrwania. Spotkanie z Natalią Romik

TERMIN czwartek, 27 października 2022 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

27 października 2022, czwartek, godz. 18.00

Kryjówki. Architektura przetrwania
Natalia Romik

Wykład dotyczyć będzie historii i interdyscyplinarnych badań artystycznych nad kryjówkami, które podczas II wojny światowej stanowiły schronienie dla Żydów na terenie Polski i dzisiejszej Ukrainy. Natalia w wyniku długoletniego procesu badawczego przeprowadzonego z wykorzystaniem interdyscyplinarnego repozytorium, na które składają się techniki architektoniczne i artystyczne, badania archiwalne, czy metody nauk społecznych, „przebadała” kryjówki budowane i użytkowane przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. Autorka opowie o tym, co pozostało po miejscach, które z definicji muszą pozostać niewidoczne dla niepowołanego oka. W jej pracy tragiczna historia Zagłady jest punktem wyjścia do uniwersalnej refleksji na temat metod przetrwania w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia, ich cielesnego, społecznego i architektonicznego wymiaru.
Natalia Romik zaprezentuje również projekty związane z Górnym Śląskiem (w tym Domem Pamięci Żydów Górnośląskich), które stanowią istotny punkt odniesienia w jej badaniach nad Zagładą i dziedzictwem materialnym Żydów.

Natalia Romik - absolwentka nauk politycznych, designerka, artystka. Uzyskała tytuł doktora na Bartlett School of Architecture UCL – tytuł pracy: „(Post)- Jewish architecture of memory within former Eastern European shtetls”. Obecnie stypendystka programu The Foundation for the Memory of the Shoah. Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury, które zrealizowała m.in. w projektach: performance „Predator”, „What Makes You Horny and Itchy in Architecture?” na festiwalu „PARADE. Critical Practice” w Londynie, „Nomadyczne Archiwum Sztetla”, „Otwarte Studio Antyfaszystowskie”. Stypendystka programów naukowych, m.in. Stypendium Ministra Kultury 2012 na projekt „Żydowska architektura (nie)pamięci na Śląsku”. Stypendystka London Arts and Humanities Partnership na studia doktoranckie oraz Gerda Henkel Stiftung. W ramach pracowni Nizio Design (od 2007 do 2014) – konsultantka m.in. designu ekspozycji stałej wystawy w POLIN- Galerii XIX w., współautorka rewitalizacji XVIII wiecznej synagogi w Chmielniku. Designerka i współkuratorka wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca 1968” w POLIN. Członkini architektonicznego kolektywu SENNA, który m.in. zrealizował projekt wystawy stałej „Żydzi na Górnym Śląsku” w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach, w XX wiecznym, neogotyckim domu przedpogrzebowym w Gliwicach, czy wystawę Bejt Almin- Dom Wieczności. Laureatka prestiżowej nagrody Dan David Prize w 2022 za badania artystyczne i architektoniczne.

Spotkanie w ramach cyklu Projekty pamięci

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

fot. Natalia Romik w kryjówce Abrahama Carmiego na cmentarzu żydowskim w Warszawie (fot. Rafał Żwirek)