STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /RZECZY I HISTORIE OSOBISTE, CZYLI MATERIA WOJNY. SPOTKANIE Z KAROLINĄ SULEJ
/

Rzeczy i historie osobiste, czyli materia wojny. Spotkanie z Karoliną Sulej

TERMIN czwartek, 10 listopada 2022 godz. od 18:00 do 19:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

10 listopada 2022, czwartek, godz. 18.00

Rzeczy i historie osobiste, czyli materia wojny
Karolina Sulej

Sąsiadujemy z krajem ogarniętym wojną. Każdy uchodźca i uchodźczyni stracił tam nie tylko bezpieczeństwo, często bliskich - ale także swoje rzeczy. Co zabrali? W tej jednej walizce, torebce? A co dostali od nas? Jak wyglądała nasza rzeczowa pomoc a jaka jest potrzebna? Wychodząc od współczesnego kontekstu Karolina Sulej opowie o tym, w jaki sposób rzeczy osobiste - w szczególności ubrania - wpływają na nasz odbiór sytuacji granicznych, na kształt pamięci i narracje historyczną. Wielka historia zaczyna się zawsze od osobistego doświadczenia, unikalnego „tam i wtedy”, a nic lepiej nie pozwala na nowo przyjrzeć się przeszłości niż wrażenia zmysłowe, niż podstawowe rekwizyty naszej codzienności. Swoją opowieść autorka oprze na wieloletnich badaniach nad rolą rzeczy i ubrań w gettach, obozach koncentracyjnych i zagłady, w czasie Powstania Warszawskiego i podczas okupacji oraz w okresie powojennym - skupi się na polskich ziemiach, ale wspomni także o kontekstach zagranicznych. Rzeczy codzienne, osobiste, nasze odruchowe rytuały dbania o siebie, ubierania w czasie wojny stają się narzędziami oporu, heroicznym przeciwstawieniem się śmierci - są tak ważne, jak wciąż w historiografii niedoceniane.

Karolina Sulej - pisarka, reporterka, antropolożka. Autorka m.in. książki „Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” - Laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowanej do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Laureatki Ołówka Moczarskiego, nominowanej do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas. Niedawno wydała drugą część „Rzeczy osobistych” z rozmowami z Ocalałymi pt. „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej i na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Współautorka zbioru reportaży „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny”, oraz współautorka książki-komentarza „Własny pokój o Virginii Woolf”.
Jest jednym z twórców Wanderlust ‒ książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. W 2021 roku pod kuratelą Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się książka pod jej redakcją i we współautorstwie, „Resaon and Flair. 100 years of Fashion in Poland”.
Współautorka audioserialu reporterskiego o Arkadiusie, „Supernowa”. Nagrywa także podcasty o roli ubioru w życiu codziennym. Była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, panele literackie i dyskusje o kulturze oraz promuje czytelnictwo w swoich mediach społecznościowych. Regularnie prowadzi również warsztaty z rozumienia mody, pisania o modzie z tworzenia wywiadów i reportaży oraz reportaży po 90. roku.

Spotkanie w ramach cyklu Projekty pamięci

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

fot. Mateusz Kubik

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej