STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /18 CZERWCA 1921 - POGRZEB JÓZEFA USZCZYKA ZAMORDOWANEGO PRZEZ NIEMIECKICH NACJONALISTÓW
Kamienica przy obecnej ul. Józefa Uszczyka, w której mieszkał i 14 VI 1921 r. został zamordowany Józef Uszczyk

Kamienica przy obecnej ul. Józefa Uszczyka, w której mieszkał i 14 VI 1921 r. został zamordowany Józef Uszczyk

/

18 czerwca 1921 - Pogrzeb Józefa Uszczyka zamordowanego przez niemieckich nacjonalistów

TERMIN 15-21 czerwca 2020

W sobotę, 18 czerwca 1921 r., na cmentarzu w Szobiszowicach, przy obecnej ul. św. Wojciecha, odbył się pogrzeb polskiego działacza narodowego, Józefa Uszczyka. Józef Uszczyk  urodził się  22 listopada 1865 r. w Świętochłowicach, był właścicielem kamienicy w Szobiszowicach, przy obecnej ul. J. Uszczyka 7, pracownikiem walcowni, radnym miejskim. Osierocił 6 dzieci.

Józef Uszczyk został zamordowany w czasie III powstania śląskiego, we wtorek wieczorem 14 czerwca 1921 r. w swoim mieszkaniu w Szobiszowicach, przy ówczesnej ul. Welczka 7. Jak informowała prasa, Uszczyk był powszechnie znanym i szanowanym obywatelem, natomiast jego działalność narodowa była solą w oku niemieckich nacjonalistów. Prowadzono na niego prasową nagonkę, przed skutkami której polska prasa w Gliwicach przestrzegała. Feralnego dnia wieczorem, około 21.00 gdy Józef Uszczyk zamykał mieszkanie, zjawił się u niego na przeszpiegi człowiek podający się za pracownika elektrowni, a wkrótce potem członkowie niemieckiej bojówki, którzy wywabili go do drzwi i postrzelili w nogę, a następnie uciekli. Kiedy ranny posłał córkę po lekarza, napastnicy wrócili i oddali kolejne trzy strzały, w wyniku których Józef Uszczyk zmarł.

Pogrzeb Józefa Uszczyka odbył się w asyście liczącego 60 powstańców oddziału, w pełnym uzbrojeniu, łącznie z karabinami maszynowymi. Oddział został oddelegowany do zabezpieczenia uroczystości przez Jana Powałę, a dowodził nim powstaniec o nazwisku Machoczek (imię nieznane). Obecnie szczątki Józefa Uszczyka spoczywają w zbiorowej mogile powstańczej na wspomnianym cmentarzu.

oprac. Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej