STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PIĘTNO MISTRZÓW - O WCZESNEJ TWÓRCZOŚCI WYBRANYCH MALARZY PREZENTOWANYCH NA WYSTAWIE „KOLOR I FORMA…”. WYKŁAD POŁĄCZONY Z WIZYTĄ NA WYSTAWIE
Zbigniew Pronaszko, Autoportret, ok. 1909, Muzeum Narodowe w Krakowie

Piętno mistrzów - o wczesnej twórczości wybranych malarzy prezentowanych na wystawie „Kolor i forma…”. Wykład połączony z wizytą na wystawie

TERMIN sobota, 18 lutego 2023 godz. 15:00
„Piętno mistrzów -  o wczesnej twórczości wybranych malarzy prezentowanych na wystawie <Kolor i forma…>” to czwarty z cyklu wykładów, jakie przygotowali kuratorzy ekspozycji „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”, historycy sztuki – Urszula Kozakowska-Zaucha i Światosław Lenartowicz. Co miesiąc, od listopada 2022 aż do marca 2023 roku, będą się z nami spotykać w Willi Caro, i przybliżać wybrane wątki związane z rewelacyjnymi dziełami polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego prezentowanymi na najnowszej wystawie, jaką Muzeum w Gliwicach przygotowało we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Spotkania rozpoczynać się będą od wykładu w sali konferencyjnej,  następnie – dyskusja wokół wybranych prac przeniesie się na sale ekspozycyjne, gdzie przedmiot rozmowy będziemy mieć tuż przed oczami. Czwarte spotkanie, w sobotę, 18 lutego 2023 o godz. 15.00, poprowadzi Światosław Lenartowicz.

„Wykład poświęcony będzie wczesnej twórczości wybranych artystów, których prace możemy zobaczyć na wystawie „Kolor i forma…”. Opowiemy o tym, jakie fascynacje przeżywali w młodości ci malarze, zobaczymy również, jak przebiegało ich wydobywanie się spod, często bardzo silnych, wpływów mistrzów. Jednym się to udało szybko, innym zajęło bardzo dużo czasu…” – mówi Światosław Lenartowicz, kurator wystawy.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!