STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /TADEUSZ MAKOWSKI. DZIECI, KUKIEŁKI I NIEPOKÓJ. WYKŁAD POŁĄCZONY Z WIZYTĄ NA WYSTAWIE „KOLOR I FORMA…”
Tadeusz Makowski, Dzieci, 1929, zbiory MNK

Tadeusz Makowski, Jaskółki, 1931, zbiory MNK

Tadeusz Makowski. Dzieci, kukiełki i niepokój. Wykład połączony z wizytą na wystawie „Kolor i forma…”

TERMIN sobota, 21 stycznia 2023 godz. od 15:00 do 16:00
„Tadeusz Makowski. Dzieci, kukiełki i niepokój” to trzeci z cyklu wykładów, jakie przygotowali kuratorzy ekspozycji „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”, historycy sztuki – Urszula Kozakowska-Zaucha i Światosław Lenartowicz. Co miesiąc, od listopada 2022 aż do marca 2023 roku, będą się z nami spotykać w Willi Caro, i przybliżać wybrane wątki związane z rewelacyjnymi dziełami polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego prezentowanymi na najnowszej wystawie, jaką Muzeum w Gliwicach przygotowało we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Spotkania rozpoczynać się będą od wykładu w sali konferencyjnej,  następnie – dyskusja wokół wybranych prac przeniesie się na sale ekspozycyjne, gdzie przedmiot rozmowy będziemy mieć tuż przed oczami. Trzecie spotkanie, w sobotę, 21 stycznia, poprowadzi Urszula Kozakowska-Zaucha. Poświęcone będzie ono Tadeuszowi Makowskiemu (1882-1932) - wyjątkowemu i ważnemu dla sztuki polskiej malarzowi, którego prace oglądać można na wystawie "Kolor i forma...".

„Malarstwo Makowskiego kojarzone jest przede wszystkim z charakterystycznymi wizerunkami dzieci w trójkątnych czapeczkach. Makowski po epizodzie młodopolskim, następnie po fascynacji symbolistycznym malarstwem francuskim zetknął się w Paryżu z grupą awangardowych malarzy - Albertem Gleizesem, Jeanem Metzingerem, Fernandem Légerem oraz Aleksandrem Archipenką - i ich wzorem podjął poszukiwania malarskie oparte na własnej interpretacji francuskiego kubizmu, świadomie prymitywizowanego, połączonego z liryzmem i subtelną ekspresją, utrzymanego najczęściej w delikatnej, pastelowej kolorystyce. Wykład wprowadzi Państwa w niezwykły świat jego malarstwa pełnego dzieci, kukiełek i niepokoju” – mówi Urszula Kozakowska-Zaucha.