STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OPOWIEDZ MI O WOLNOŚCI

TERMIN 11-19 czerwca 2019
MIEJSCE Willa Caro Radiostacja Gliwice

Wybory ’89: Opowiedz mi o wolności - akcja edukacyjna

Z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze wydarzenia lat 80. XX wieku. O tej niezwykle ważnej dla Polski dekadzie opowiemy z perspektywy Gliwic – jak tutaj wyglądał karnawał „Solidarności”, kim byli najważniejsi działacze opozycyjni, jak przebiegały wybory 4 czerwca 1989 roku. Usłyszymy wspomnienia bohaterów tych wydarzeń. Zajęcia będą też okazją, aby poznać warsztat pracy historyka. Przybliżymy metodę historii mówionej, wyjaśnimy jak zbierać relacje świadków, a także nauczymy się sposobów ich opracowania i krytycznej analizy. Na uczestników zajęć czeka publikacja Zachodźże czerwone słoneczko autorstwa dr Bogusława Tracza.

Na warsztaty do Radiostacji Gliwice i Willi Caro zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, 3 klas gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Od roku szkolnego 2019/2020 lekcja „Opowiedz mi o wolności” znajdzie się w stałej ofercie edukacyjnej Muzeum w Gliwicach.

#lekcjahistorii

Zdjęcie: Wiec wyborczy Gliwicko-Zabrzańskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” 28 maja 1989 r. na placu Krakowskim. Fot. Cz. Siemianowski, zbiory Muzeum w Gliwicach