STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ZACHODŹŻE CZERWONE SŁONECZKO - NOWOŚĆ WYDAWNICZA

Zachodźże czerwone słoneczko - nowość wydawnicza

TERMIN 13 czerwca - 31 lipca 2019
„Zachodźże czerwone słoneczko”
Katalog autorstwa Bogusława Tracza towarzyszący wystawie „Już zachodzi czerwone słoneczko”, współwydany przez Muzeum w Gliwicach, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

„Kiedy w sylwestrową noc 31 grudnia 1988 r. Polacy składali sobie noworoczne życzenia, zapewne niewielu z nich przypuszczało, w jak rewolucyjne przemiany będzie obfitował nadchodzący rok. Chociaż wiosną i latem 1988 r. Polską znów wstrząsnęły fale strajków i protestów, nie były one jednak tak liczne jak w sierpniu 1980 r. Można było odnieść wrażenie, że społeczeństwo ogarnęła apatia i zniechęcenie, a nadzieja wciąż pozostawała skutecznie przygnieciona traumą grudnia 1981 r. Wiosną 1989 r. okazało się nagle, że „źródło wciąż bije”. Kampania wyborcza wyzwoliła radość i nadzieję na faktyczne, a nie jedynie pozorowane zmiany. 4 czerwca o poranku rozpoczęło się głosowanie. Po raz pierwszy od ponad 40 lat Polacy otrzymali możliwość realnego wyboru, z czego skwapliwie skorzystali” – pisze we wstępie do katalogu dr Bogusław Tracz.

W 2019 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach wspólnie z Muzeum w Gliwicach wykonali nową wersję wystawy poświęconej wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r., pod tytułem „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Prezentujemy na niej dokumenty, plakaty, materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie przywołujące atmosferę roku 1989 – „roku cudów”, gdy Polacy rozpoczęli demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby. Publikacja dr. Bogusława Tracza „Zachodźże czerwone słoneczko” jest katalogiem tejże wystawy, uzupełnionym o fotografie i grafiki, dla których nie starczyło miejsca na planszach wystawienniczych.

Bezpłatny katalog jest dostępny w Willi Caro w godzinach otwarcia wystaw.
Wydawnictwo czeka również na uczestników akcji edukacyjnej „Opowiedz mi o wolności”.