STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OBRAZEK ZE ŚWIĘTĄ BARBARĄ Z OKAZJI BARBÓRKI
Walter Tuckermann, św. Barbara, 1932, fot. W. Rogowicz, zbiory Muzeum w Gliwicach

Obrazek ze świętą Barbarą z okazji Barbórki

TERMIN 02-05 grudnia 2021
Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie.

Tuż przed Barbórką składamy najlepsze życzenia Górnikom i Ich Rodzinom! Miło nam także poinformować, że Muzeum w Gliwicach zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę Waltera Tuckermanna "Święta Barbara". Rzeźba jest sygnowana i datowana (1932 r.), ma wysokość 140 cm, wykonana została z barwionego drewna lipowego bądź jesionowego - tu nie mamy pewności. Artysta przedstawił świętą w wytwornym okryciu, w długiej sukni z paskiem, w płaszczu  i z kielichem w prawej dłoni. Figura była prezentowana na wiosennej wystawie Związku Sztuk Pięknych na Górnym Śląsku w roku 1932 r. Od tego czasu pozostawała w zbiorach prywatnych. Rzeźbę można oglądać na wystawie: "Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1 połowy XX wieku na Górnym Śląsku", trwającej od 15 października 2021 do 13 lutego 2022 roku. Współorganizatorem ekspozycji jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu, a jej kuratorką - Barbara Andruszkiewicz.

Z okazji Barbórki dla wszystkich,  którzy odwiedzą Willę Caro – mamy obrazek z rzeźbą św. Barbary Waltera Tuckermanna. Przypominamy, że w każdą sobotę, wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach można zwiedzać bezpłatnie! Zapraszamy!

Święta Barbara z Nikomedii należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Od XIV wieku jest patronką górników, jak również rolników, architektów, więźniów, murarzy, dekarzy, odlewników, kowali, ludwisarzy, kamieniarzy, cieśli, dzwonników, grabarzy, kucharzy, rzeźników, kapeluszników i dziewcząt, opiekunką twierdz, straży ogniowej, patronką dobrej śmierci. Jej wspomożenia szukać można także w przypadku burzy, gorączki i zarazy. Obchodzi swoje święto 4 grudnia. Silny kult św. Barbary rozwinął się na Śląsku, w Czechach i w Saksonii, na terenach alpejskich - jest bardzo żywy także w kościele prawosławnym.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Barbara Andruszkiewicz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kuratorka wystawy "Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1 połowy XX wieku na Górnym Śląsku" oprowadza po ekspozycji - TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Patrycja Gwoździewicz, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach, koordynująca ze strony Muzeum w Gliwicach realizację wystawy „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, opowiada o prezentowanych w ramach ekspozycji rzeźbach i plakietach pochodzących z kolekcji naszego muzeum - TUTAJ

Modlitwa za wstawiennictwem św. Barbary

Święta Barbaro, któraś zostawiła Kościołowi

świetlany przykład czystości i męstwa,

wstaw się za nami do Boga,

abyśmy przez Twoje zasługi

otrzymali pomoc we wszystkich potrzebach

oraz obronę we wszystkich niebezpieczeństwach.

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Święta Barbaro, módl się za nami.