STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /JAJKO CZY… KURCZAK? ZAJĘCIA WIELKANOCNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH Z MUZEUM W GLIWICACH
Pocztówka wielkanocna, źródło: Polona.

Pocztówka wielkanocna, źródło: Polona.

/

Jajko czy… kurczak? Zajęcia wielkanocne dla grup przedszkolnych i szkolnych z Muzeum w Gliwicach

TERMIN 03-31 marca 2021

Wielkanoc to najważniejsze oraz najstarsze święto chrześcijańskie – upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa, jednocześnie niosąc radosną nowinę Jego Zmartwychwstania. W czas Wielkiego Postu zapraszamy najmłodszych - i nieco starszych - do poznawania symboliki związanej z Wielką Nocą! Poznamy historię palmy wielkanocnej, która według tradycji powinna być…daktylowa, zajrzymy do koszyczka ze święconką (gdzie można znaleźć baranka i kurczaczka) oraz pod skorupkę jajka, gdzie, jak wierzono, skrywa się tajemnica Wszechświata. Nie zapomnimy również o miłośnikach regionalizmów! Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne!

Zajęcia są bezpłatne, realizowane na platformie ZOOM, prowadzone pomiędzy 3 a 31 marca 2021, do wtorku do piątku w godz. 09.00, 10.30 i 12.00. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.  


Uwaga: zapisy na zajęcia ruszają od 25 lutego 2021!

Tematy zajęć

Daktylowe czy kwiatowe? Historia palmy wielkanocnej

Palma wielkanocna to symbol Zmartwychwstania, nieśmiertelności duszy – dawniej wierzono również, że poświęcona i przechowywana przez cały rok, uchroni domowników od złych wydarzeń. Dzisiaj bardzo często pełni także funkcję dekoracyjną – przyozdabiana kwiatami, wstążkami wygląda jednak zupełnie inaczej niż jej poprzedniczki z minionych wieków… Podczas zajęć poznamy historię palmy wielkanocnej i przyjrzymy się, jak wygląda tradycyjna śląska palma!
 
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych.

Koszyczku, otwórz się! Wielkanocna święconka

Większość z nas wie, że w koszyczku ze święconką powinny znaleźć się m.in. jajka – symbol początku, nowego życia. Dlaczego jednak dodatkowo pojawia się chrzan, sól i… naczynie z wodą? Podczas spotkania opowiemy o symbolice pokarmów wielkanocnych, a w jej zapamiętaniu pomogą specjalnie przygotowane warsztaty.
 
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych.

Święta z zajączkiem. Wielkanoc na Śląsku

Dlaczego Wielka Środa na Śląsku nazywana jest „środą żurową”, w Wielki Czwartek należało zaopatrzyć się w „klekotki”, a dzień później… wykąpać w rzece? Co to „śmiergust”, a czym było „chodzenie z kokotkiem”? Na te (i inne) pytania odpowiemy podczas naszych zajęć – poznamy najważniejsze zwyczaje wielkanocne na Śląsku, a wszystko to ilustrowane unikatowymi zdjęciami z naszych zbiorów.
 
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5), uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Ostatnia Wieczerza. Wielkanoc w sztuce

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie – z jednej strony związane ze śmiercią Chrystusa, z drugiej jednak opowiadające o Zmartwychwstaniu, przebudzeniu do nowego życia. Dla wielu czas Wielkiej Nocy stanowi świetną metaforę ludzkiego życia, gdzie po czasie smutku i mroku, zawsze pojawia się promień nadziei czy zwiastun początku czegoś nowego. Nie bez przyczyny tematyka wielkanocna stała się inspiracją i niekończącą księgą cytatów dla… artystów. Podczas spotkania dowiemy się o najważniejszych przedstawieniach plastycznych tego tematu.
 
Zajęcia dla grup uczniów szkół podstawowych (kl. 4-8) i ponadpodstawowych.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej