STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY TWORZENIA PALM WIELKANOCNYCH. Z WIZYTĄ WE WSI JUSZCZYNA POD ŻYWCEM
Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
Żywieckie plamy.

Bibułkowe kwiaty do palm żywieckich.

Palma drzewkowa z okolic Żywca.

Z wizytą w Juszczynie. Od lewej: Barbara Wandzel, Bronisław Mieszczak, Marysia Wandzel, Maria Grzegorek, Krystian Mieszak, Barbara Rosiek, Ewa Chudyba

Warsztaty tworzenia palm żywieckich. Fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod Żywcem

TERMIN sobota, 20 marca 2021 godz. 11:00
Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez Niedzieli Palmowej, a wielkanocnych warsztatów w Muzeum w Gliwicach bez tworzenia palm. W tym roku palmy będziemy tworzyć on-line, ale to nie przeszkodzi nam w bliskim spotkaniu z tradycją. Po pierwsze dlatego, że  do twórców ludowych z okolic Żywca, którzy już gościli w Muzeum Gliwicach – to my wybierzemy się w gości. Wspólnie z nimi, w podżywieckiej wsi Juszczyna, będziemy tworzyć palmy wielkanocne. Co więcej,  dla uczestników warsztatów mamy przygotowane przez twórców pakiety, które pozwolą im przygotować prawdziwie żywiecką palmę na Niedzielę Palmową. Każdy pakiet zawiera 15 kwiatów bibułowych, wykonanych ręcznie, bambusowy pręcik oraz bibułę by wykonać osłonkę na dolną część palmy. W pakiecie znajdzie się także drut ozdobny do do wiązania palmy. O zwyczajach i obrzędach związanych z przygotowaniem do Wielkiej Nocy opowiedzą nam: Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego i bibułkarka Maria Grzegorek, razem z córką – Barbarą Wandzel i wnuczką Marysią. Będziemy świadkami tworzenia palm przez trzy pokolenia żywieckich twórczyń. Paniom, tworzącym plamy, będzie towarzyszyć rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem Krystianem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki.

Uczestników warsztatów prosimy o zapewnienie we własnym zakresie roślin zielonych do plamy takich jak: iglaki (świerk, jodła, sosna, tuja – do wyboru) oraz bukszpanu.  Konieczne są również bazie.

Zgodnie z żywiecką tradycją w palmie powinny się znaleźć: jałowiec i cis, barwinek, leszczyna ponadto jemioła, wawrzynek wilczełyko, boże drzewko, kłokoć, kopytnik, mógł być także mirt oraz asparagus do dekoracji. Dzisiaj nie o wszystkie z tych roślin łatwo,  ale jeśli ktoś chciałby być absolutnie w zgodzie z tradycją – może się za nimi rozejrzeć.

Udział w warsztatach bezpłatny, liczba pakietów dla uczestników ograniczona.

Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006

Spotkanie z twórcami ludowymi udostępnione zostanie jako film na muzealnym serwisie You Tube TUTAJ w sobotę, 20 marca 2021 r. o godz. 11.00.