STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /JAJECZKA SITOWIEM ZDOBIONE
*** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
Jajka zdobione sitowiem. Wykonanie: Olga Paleczna, fot. O. Paleczna

Jajko zdobione sitowiem. Wykonanie: Olga Paleczna, fot. O. Paleczna

Jajka zdobione sitowiem. Wykonanie: Olga Paleczna. Fot. L. Węglorz

Jajeczka sitowiem zdobione

TERMIN sobota, 13 marca 2021
Godz. 11.00 i 13.00

Sobota 13 marca upłynie nam pod znakiem sitowia, kolorowej włóczki i „złotek”, z których pomocą będziemy zdobić jaja do wielkanocnego koszyczka. Ozdoby nanoszone na całą powierzchnię jajka tworzą wzory o układach pasmowych lub spiralnych. Tą ciekawą technikę przybliży nam gliwiczanka Olga Paleczna - laureatka wielu konkursów kroszonkarskich, która w dziedzinie zdobnictwa osiągnęła mistrzostwo. Podczas zajęć na platformie ZOOM poznamy przykłady najpopularniejszych wzorów wywodzących się z tradycyjnej metody zdobniczej, która rozpowszechniona jest na Kurpiach i na Podlasiu, a na Śląsku - głównie w Raciborskiem.

Zajęcia dla dzieci od lat 6 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzieży oraz osób dorosłych. Czas trwania: ok. 120 minut. Warsztaty realizowane są za pomocą platformy ZOOM, udział w nich jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Uwaga! Zapisani uczestnicy pakiety z materiałami mogą odbierać w Willi Caro od wtorku, 9 marca br.

W zakresie własnym prosimy o zaopatrzenie się w:

- wydmuszkę (lub więcej, na wypadek pęknięcia);

- miękki ręcznik (jako podkładka pod wykonywaną pracę);

- klej biurowy (musi przypominać konsystencję gęstej śmietany; w przypadku zbyt rzadkiego kleju – wycisnąć 1/3 tubki do osobnej miseczki i zostawić na 1 dzień, aby odparował);

- pędzelek do kleju;

- nożyczki;

- ołówek;

- wilgotną szmatkę do wycierania palców z kleju;

- pracę najlepiej wykonywać na dużym blacie stołu.