STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /FERIE Z MUZEUM W GLIWICACH! NA SZLAKU RZEŹB I RZEŹBIARZY
/

Ferie z Muzeum w Gliwicach! Na szlaku rzeźb i rzeźbiarzy

TERMIN 15-25 lutego 2022
Świetne, rzeźbiarskie realizacje, prezentowane na w Willi Caro na wystawie „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, które zobaczyć można do 13 lutego, sprawiają, że z tematem rzeźby nie chcemy się rozstawać także w ferie (dla województwa śląskiego trwają one między 14 a 28 lutego). Jest to uzasadnione tym bardziej, że bogactwo modernistycznych rzeźb otacza nas stale w przestrzeni miasta, a wielu z ich twórców to ci sami artyści, których dzieła zgromadziliśmy w ramach ekspozycji „Najwyższej próby…”. W związku z tym, podczas ferii bliżej przyjrzymy się pracy rzeźbiarzy, którzy z bezkształtnej materii – takiej jak glina czy kamień - potrafią wyczarować prawdziwe artystyczne perły! W ramach zajęć wspólnie odkryjemy język, jakim przemawia do nas rzeźba, a także wyruszymy w wirtualny spacer po Gliwicach, w poszukiwaniu najpiękniejszych rzeźbiarskich realizacji. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymają specjalnie przygotowane foldery, które stanowią przydatne podsumowanie naszych muzealnych lekcji!
 
Udział w zajęciach bezpłatny. Przyjmujemy zapisy zarówno grup szkolnych i przedszkolnych uczestniczących w półkoloniach, jak i osób indywidulanych – rodzice/opiekunowie z dziećmi. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.
 
 
Tematy zajęć do wyboru:
 
 

Gliwice wyrzeźbione. Śladami rzeźbiarzy I poł. XX. w przestrzeni miasta


Modernizm na Górnym Śląsku ma wiele twarzy, ale wszystkie one zostały wyrzeźbione w sposób mistrzowski! Aby się o tym przekonać… wyruszymy w teren i w przestrzeni Gliwic odnajdziemy prawdziwe rzeźbiarskie perły I poł. XX w. Będzie to spacer wirtualny, ale pod koniec naszego spotkania uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowane mapy, z którymi będą mogli samodzielnie odkrywać Gliwice (ale też Zabrze, Bytom, Rudę Śląską, a nawet… Opole!), poruszając się śladami najważniejszych rzeźbiarzy I poł. XX. Skąd pochodzą tajemnicze amorki w ogrodzie Willi Caro? Dlaczego na budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego znajdziemy przedstawienie rolnika i drwala, a w narożniku willi na ulicy Toszeckiej św. Jerzego ze smokiem i… sową? Kim była Industria i dla kogo tańczą fauny przed Urzędem Miasta? Wspólnie odkryjmy te gliwickie tajemnice!

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku. Realizowane od wtorku do piątku w godz. 09.00, 10.30 i 12.00 na platformie ZOOM.


 

Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć 


Rzeźba to dziedzina sztuk plastycznych, która posługuje się trójwymiarową bryłą. Ale trzy wymiary to zbyt mało, by opisać całe jej bogactwo. Rzeźba przemawia do nas już samym sposobem w jaki wypełnia przestrzeń, relacją ze światłem i powietrzem, kształtem, kolorem, ciężarem, materiałem, kompozycją, fakturą, artystycznym kunsztem, z jakim została wykonana, znaczeniami, które za jej pośrednictwem chce przekazać twórca. Podczas zajęć, z pomocą specjalnie przygotowanego folderu, będziemy przyglądać się rzeźbom na wiele sposobów i pod różnymi kątami. Spotkanie stanie się nie tylko świetną wprawką do analizy dzieła sztuki, ale też do poznawania wielorakich tendencji artystycznych I połowy XX wieku. Dodatkowo wiązać się będą ze szczególnym eksperymentem. Sprawdzimy podczas niego, co dzieje się z nami i z dziełem sztuki, kiedy zamiast przelotnego spojrzenia poświęcimy mu nieco więcej czasu.

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku. Realizowane od wtorku do piątku w godz. 09.00, 10.30 i 12.00 na platformie ZOOM.

 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej