STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /FEDRUJĘ ŚLĄSKI KRAJOBRAZ... – ZAJĘCIA EDUKACYJNE ON-LINE
Uwaga! We wtorek, 2 marca br., wystawa stała w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich będzie z powodów technicznych niedostępna dla zwiedzających. Przepraszamy za utrudnienia! *** Szanowni Państwo - Muzeum w Gliwicach jest już dostępne dla zwiedzających! Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania obowiązującym ze względu na sytuację epidemiczną.
R. Malczewski, Pejzaż śląski, 1934-1935, zbiory Muzeum Śląskiego

R. Malczewski, Pejzaż śląski, 1934-1935, zbiory Muzeum Śląskiego

R. Malczewski, Kopalnia Mysłowice, 1934, ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

R. Malczewski, Kopalnia Mysłowice, 1934, ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

R. Malczewski, Hałda, 1934, zbiory Muzeum w Chorzowie

R. Malczewski, Hałda, 1934, zbiory Muzeum w Chorzowie

A. Wieczorek, Koksownia w Chorzowie (dwaj robotnicy w hali), lata 30. XX w.

A. Wieczorek, Koksownia w Chorzowie (dwaj robotnicy w hali), lata 30. XX w.

A. Wieczorek, Baczność! Wysokie napięcie, zbiory Muzeum Narodowe Wrocław

A. Wieczorek, Baczność! Wysokie napięcie, zbiory Muzeum Narodowe Wrocław

Jan Bułhak, Huta „Florian” (d. „Falva”) w Świętochłowicach, 1936 zbiory Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Jan Bułhak, Huta „Florian” (d. „Falva”) w Świętochłowicach, 1936 zbiory Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Jan Bułhak, Górnośląskie Zakłady Elektryczne w Chorzowie, 1936 zbiory Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Jan Bułhak, Górnośląskie Zakłady Elektryczne w Chorzowie, 1936 zbiory Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

/

Fedruję śląski krajobraz... – zajęcia edukacyjne on-line

TERMIN 02 lutego - 12 kwietnia 2021
„Śląsk poznany i zrozumiany przez całą Polskę, Śląsk otoczony należną opieką i życzliwością, Śląsk związany coraz liczniejszemi węzłami z gospodarstwem narodowem Polski może stać się źródłem nowych sił, niedocenionych jeszcze, nowych mocy naszego państwa. Dlatego uczmy się Śląska, uczmy się dziejów tej dzielnicy i tych ludzi z życia i z książek o Śląsku” – Eugeniusz Kwiatkowski.
 
Wielowymiarowy, artystyczny i społeczno-kulturowy portret Śląska w II Rzeczypospolitej Muzeum w Gliwicach przybliża w ramach dwóch wystaw: „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” oraz „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”, których kuratorem jest Marek Meschnik. Prezentowane w ramach ekspozycji prace –  obrazy i rysunki Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego), a także fotografie Antoniego Wieczorka i Jan Bułhaka stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. O Śląsku w okresie międzywojennym, widzianym oczami tych wybitnych twórców, opowiemy podczas zajęć skierowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do grup przedszkolnych.
 
Zajęcia są bezpłatne, realizowane na platformie ZOOM, prowadzone pomiędzy 2 lutego a 12 kwietnia 2021, do wtorku do piątku w godz. 09.00, 10.30 i 12.00. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.  

Tematy zajęć

Czarny, Biały i Zielony Śląsk. O Śląsku w II Rzeczypospolitej

Śląsk w latach 1922-1939 stanowił jedno z najbardziej zindustrializowanych i zurbanizowanych centrów II Rzeczpospolitej. Pomimo tego, że było to wówczas najmniejsze województwo w Polsce, a terytorium plebiscytowe przyznane Polakom po powstaniach śląskich i plebiscycie stanowiło zaledwie jedną trzecią całości, to właśnie tutaj znajdowało się większość górnośląskich kopalń i hut. Błędem byłoby jednak utożsamianie tzw. polskiego Śląska jedynie z „cierpkim pięknem” czarnej, industrialnej ziemi. W jego granicach znajdowała się bowiem cała mozaika terytorialna – od regionu górniczego (Czarny Śląsk), jasnych gleb lublinieckich (Biały Śląsk) aż po piękno zachodniego krańca Beskidów (Zielony Śląsk). Podczas zajęć poświęconych dziejom Śląska w dwudziestoleciu międzywojennym opowiemy, jak doszło do wprowadzenia tego, nieistniejącego już dzisiaj, podziału naszego regionu. Przyjrzymy się polityce władz w stosunku do tego niezwykle bogatego w zasoby naturalne terenu. Dzięki przykładom z prozy Poli Gojawiczyńskiej, Gustawa Morcinka czy refleksjom ks. Emila Szramka poznamy mozaikę narodowościową Śląska oraz jego specyfikę. Lekcji będzie towarzyszyć specjalnie przygotowana mapa polskiego Śląska, dzięki której poznamy rozmieszczenie najważniejszych zakładów przemysłowych biorących udział w tworzeniu gospodarki II RP, a także osoby, które związane były z poszczególnymi miastami i kształtowały ten autonomiczny, jedyny w swoim rodzaju region.
 

Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Materiały do zajęć można pobrać: TUTAJ, a wydrukowaną, kolorową wersję w formacie A3 w kolorze uczestnicy zajęć odebrać mogą od czwartku, 4 lutego w Willi Caro.

Polski modernizm na Śląsku

Więcej światła! Minimalizm! Funkcjonalność! To tylko jedne z wielu założeń architektury modernistycznej, przeżywającej swój rozkwit od około 1918 roku. Odradzająca się w tym czasie II Rzeczpospolita stanowi szczególny przypadek państwa, w którym architektura ta kierowała się, oprócz wymienionych haseł, również kwestią dążenia do samookreślenia się narodowego jego obywateli, podkreślenia polskiego charakteru nowopowstałych budynków. Jak pisał Zbigniew Kadłubek: „Budynki nie były jedynie dekoracją, lecz deklaracją”. Śląsk, w swych ostatecznym kształcie przyłączony do II Rzeczpospolitej w 1922 roku, jako region pogranicza, stanowił zatem niebywałe wyzwanie dla architektów tworzących w duchu modernistycznym. Podczas zajęć poświęconych specyfice polskiego modernizmu na Śląsku przyjrzymy się, jakie obiekty powstały w dwudziestoleciu międzywojennym w naszym regionie. Odpowiemy na pytanie, czym charakteryzował się polski modernizm i czym różnił się od stylu innych państw. W wycieczce po kurortach, willach, budynkach użyteczności publicznej i wielu innych perłach modernizmu będzie nam towarzyszyć specjalnie przygotowana mapa Śląska międzywojennego z wizerunkami najważniejszych w owym czasie obiektów. Po tej lekcji nie będą już obce nazwiska Tadeusza Michejdy, Karola Schayera czy Adolfa Szyszko-Bohusza. Nie będzie także dziwił fakt, że Śląsk w tym okresie był określany przez wielu drugą Ameryką!
 

Zajęcia skierowane do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Materiały do zajęć można pobrać: TUTAJ, a wydrukowaną, kolorową wersję w formacie A3 w kolorze uczestnicy zajęć odebrać mogą od czwartku, 4 lutego w Willi Caro.

Artystyczny elementarz dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku

Wielowymiarowy, artystyczny i społeczno-kulturowy portret Śląska w II Rzeczypospolitej. Odnajdujemy go w prezentowanych na wystawach w Willi Caro i Czytelni Sztuki obrazach i rysunkach Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego), a także fotografiach Antoniego Wieczorka i Jan Bułhaka. Ich prace stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. O Śląsku w okresie międzywojennym, widzianym oczami tych wybitnych twórców, opowiemy podczas zajęć skierowanych do najmłodszych. Inspiracją naszego spotkania będzie… najsłynniejszy polski elementarz – elementarz Mariana Falskiego. Jego wersja z dwudziestolecia międzywojennego (z 1921 r.), z nielicznymi modyfikacjami, cieszy się niegasnącą popularnością do dnia dzisiejszego! A zatem – zaczynajmy! A jak Azoty, B jak Bułhak, e jak… - zajęciom będzie towarzyszyła specjalna plansza edukacyjna, na której litery staną się przepustką do poznania konkretnych pojęć, nazwisk, miejsc związanych dwudziestoleciem międzywojennym na Śląsku. A wszystko to ilustrowane unikatowymi dziełami z wystaw przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach: „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” oraz „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”.


Zajęcia skierowane do grup przedszkolnych i uczniów klas 1-5 szkół podstawowych.

Elementarz można pobrać: TUTAJ, a wydrukowaną, kolorową wersję Elementarza w formacie A3 w kolorze uczestnicy zajęć odebrać mogą od czwartku, 4 lutego w Willi Caro.

Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy według Jana Bułhaka

W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii propagującej ziemię śląską. Nie było to zlecenie całkowicie obce temu artyście (miał już wtedy na swoim koncie m.in. tematyczne albumy z serii Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, składające się na geograficzny atlas widoków Polski). Bułhak wywiązał się ze swojej pracy doskonale – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Podczas naszej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, zabierzemy odbiorców w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie…samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki! Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też… serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i… zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP.

Zajęcia skierowane do grup uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Materiały do zajęć można pobrać: TUTAJ.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej