STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD SZÓSTY: KRESOWA I SZKOLNA AKADEMICKA (OSIEDLE POLITECHNIKA)
/

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład szósty: Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

TERMIN piątek, 4 marca 2022

Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność. Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”.

 

Piątek, 4 marca 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube

Wykład szósty: Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

 

Obejrzyj wykład: TUTAJ



Dzielnica Politechnika, utworzona w 2008 roku, obejmująca m.in. zabudowania uczelni, dawny konwikt biskupi „Albertinum” oraz Arenę Gliwice kojarzy się przede wszystkim z zaskakującego połączenie zabudowy z okresu przedwojennego z socrealizmem. Przyczyny kompilacji tych stylów architektonicznych w miasteczku akademickim należy szukać w historii powstania i rozwoju Politechniki Śląskiej. Teren ten na przestrzeni XX i XXI wieku zmienił się diametralnie trzy razy! Każdy etap był inny, dotyczył innego okresu w sztuce i architekturze. Każdy jest niezwykle frapujący.

 

***

 

Kolejne wykłady:

 

1 kwietnia 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube

Wielkanocna Ostropa

 

6 maja 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube

Hutnicza Baildona

 

3 czerwca 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube

Modernistyczne Zatorze

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej