STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD PIĄTY: SIKORNIK PRZEZ DUŻE W

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład piąty: Sikornik przez duże W

TERMIN piątek, 4 lutego 2022
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie. Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic - znaki szczególne” przybliżone zostaną interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność. Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”.

Piątek, 4 lutego 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Wykład piąty: Sikornik przez duże W

Sikornik – popularna Ptasia Dzielnica – jest również znakomitym przykładem współegzystencji nowoczesności z lat 60. i 70. XX wieku z zabudową powstałą w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Zabudowa osiedle uzmysłowi nam jak rozwiązywano problem współczesnej myśli urbanistycznej w kontekście historycznej zabudowy.

Obejrzyj wykład TUTAJ

Kolejne wykłady:

4 marca 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

1 kwietnia 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Wielkanocna Ostropa