STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD CZWARTY: ARTYZM WÓJTOWEJ WSI

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład czwarty: Artyzm Wójtowej Wsi

TERMIN piątek, 7 stycznia 2022 godz. od 15:02 do 15:02
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność. Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”.

Piątek, 7 stycznia 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Wykład czwarty: Artyzm Wójtowej Wsi

Mówimy: „Wójtowa Wieś”, myślimy na ogół o terenach o charakterze rolniczym. Do dzielnicy przypisane są jednak nie tylko pola i niewielkie domki, ale też bardziej okazałe budowle, np. zespół kamienic przy ul. Jana Długosza, wieża ciśnień czy zespół domów mieszkalnych przy ulicach Adama Mickiewicza, Małej, Bolesława Prusa, Długiej, Na Wzgórzu, Jana III Sobieskiego i Cypriana K. Norwida. To już zdecydowanie architektura miastotwórcza. Jednak w części osiedla z zabudową jednorodzinną również zobaczymy interesujący przykład okresu modernizmu zaakcentowany obiekcie sakralnym. To kościół parafialny pw. św. Antoniego z rzeźbami Leona Strządały i witrażami z lat 20. I 40. XX wieku.

Obejrzyj wykład TUTAJ

Kolejne wykłady:

4 lutego 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Sikornik przez duże W

4 marca 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

1 kwietnia 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube
Wielkanocna Ostropa